Uzan'ın kefalet ücreti, 49 gün sonra bulundu

Uzan'ın kefalet ücreti, 49 gün sonra bulundu

İmar Bankası davası kapsamında 17 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan ve 500 bin YTL kefaletle tahliyesine karar verilen Bahattin Uzan'ın kefalet ücreti, verilen karardan 49 gün sonra yatırıldı.

Uzan'ın kefalet ücreti, 49 gün sonra bulundu
16px
24px
10.04.2006 14:44
ABONE OLgoogle

Sabah saatlerinde Bahattin Uzan'ın eşi Tomris Uzan ile avukatkları Emin Canacankatan, kefalet ücretini yatırmak üzere İstanbul Adliyesi'ne geldi. Yaklaşık iki saat boyunca kefalet ücretinin adliyeye getirilmesini bekleyen Uzan ve avukat Canacankatan, öğle tatilinden hemen önce kefalet ücretini yatırarak Bahattin Uzan'ı çıkarmak üzere Kartal Cezaevi'ne gitti.

Avukat Emin Canacankatan, bütün menkul ve taşınmazları üzerine tedbir kararı konulan Bahattin Uzan'ın, İstanbul 8. Agır Ceza Mahkemesi tarafından tayin edilen 500 bin YTL kefalet ücreti konusunda, "Eşden dosttan toplanan katkılarla sağlandı para. Aile dostlarına müteşekkiriz. Parayı deftarlığa, hazineyle yatırdık." diye konuştu. Müvekkili Uzan'ın tahliye kararından bu yana 50 güne yakın fazladan yattığını belirten Canacankatan, tahliyeye ilişkin belgelerin faks yoluyla cezaevine ulaştırıldığını söyledi. Avukat Canacankatan ile Tomris Uzan, daha sonra adliyleden ayrıldıl.

İmar Bankası soruşturması kapsamında 12 Eylül 2003 tarihinde tutuklanmasına karar verilen Bahattin Uzan, "Firari sanak Kemal Uzan tarafından oluşturulduğu ileri sürülen suç örgütüne üye olmak ve zimmet" suçlamasıyla İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmış ve 17 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, sağlık sorunları bulunan ve 2 yıl 5 ay 11 gün tutuklu yargılanan Bahattin Uzan'ın 500 bin YTL kefaletle tahliyesine karar vermişti. Kefalet ücretinin bulunması için aradan geçen 49 günün ardından Uzan, toplam olarak 2 yıl 6 ay 28 gündür tutuklu bulunuyordu.

İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde