Unakıtan: Yatları, katları satın

Unakıtan: Yatları, katları satın

UNAKITAN ÖZEL SEKTÖRE ÖZAL USLUBUYLA SESLENDİ: HESABINIZI ÇOK İYİ YAPIN.

Unakıtan: Yatları, katları satın
16px
24px
15.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanı Unakıtan, bütçenin 22 yıldır ilk kez fazla verdiğini belirterek "Devlet olarak hesabımızı iyi yapıyoruz" dedi ve işadamlarına seslendi: "Siz de hesabınızı iyi yapın. Yatlarınızı katlarınızı satıp sermayeye eklemezseniz işletmeleriniz el değiştirir."

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Turgut Özal'ın 1980'li yılların sonundaki üslubuyla özel sektöre seslenerek şirketlere 'cılız sermayelerini' güçlendirmeleri çağrısında bulundu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın 1980'li yılların sonunda ülke ciddi kriz noktasına geldiğinde işadamlarına, "para beklemeyin, yatlarınızı, villarınızı, uçaklarınızı satın" sözlerinin benzeriyle özel sektöre seslendi. Mayıs ayı bütçe gerçekleşmeleri ve ekonomideki son gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında özel sektöre yönelik uyarılarda bulunan Unakıtan, "Hesabınızı iyi yapın. Sermaye yapılarınızı güçlendirin. Yatlarınızı katlarınızı satıp sermayeye eklemezseniz işletmelerinize bir şey olmaz el değiştirirler. Ahmet'inki Mehmet'in olur" dedi. Unakıtan, basın toplantısında, mayıs ayında merkezi yönetim bütçesinin 4 milyar 332 milyon YTL fazla verdiğini açıkladı. Mayıs ayının dikkate değer iyileşmeler gösteren bir ay olduğunu dile getiren Unakıtan, faiz dışı fazlanın Mayıs 2005'e göre yüzde 36,9 oranında artışla 9 milyar 1 milyon YTL olarak gerçekleştiğini bildirdi. Unakıtan'ın verdiği bilgiye göre, ocak-mayıs döneminde merkezi yönetim bütçe fazlası da 304 milyon YTL olarak kaydedildi.

RAKAMLAR İYİ OKUNSUN
Maliye Bakanı Unakıtan, ocak-mayıs dönemi itibarıyla bütçenin, 1984'den beri ilk defa fazla verdiğini bildirdi. Unakıtan, bu dönemde 20 milyar 367 milyon YTL'lik faiz dışı fazlaya ulaşıldığını, hedeflerin üzerinde performans gösterildiğini belirterek, "Faiz dışı fazlada yıl sonu hedefinin yüzde 63,1'ine ulaşıldı. 'Türkiye'de mali disiplin var mı, yok mu?' diyenlere cevaptır bu... Bu rakamlara iyi bakılsın, iyi okunsun, bunlar Türkiye'nin gerçek bütçe rakamlarıdır" diye konuştu. Maliye Bakanı, 5 ayda 20 milyar 63 milyon YTL faiz ödemesinde, 2.4 milyar YTL sağlık harcamasında bulunulduğunu bildirdi.

Dalgalanmalar geçici

Bakan Unakıtan, konuşmasında, güçlü bir kamu maliyesi, güçlü bir Merkez Bankası ve güçlü bir bankacılık yapısı mesajı vererek, dalgalanmaların geçici olduğuna inandığını söyledi. Unakıtan harcamaların ödenekleri geçmeyeceğini vurguladı. Unakıtan, yeşil kartlardaki gider artışlarının ise diğer kalemlerdeki aktarmalarla karşılanacağını belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde