Ülker'den 33 milyon YTL cezaya itiraz

Ülker'den 33 milyon YTL cezaya itiraz

Ülker, Şeker Kurulu'nun nişasta bazlı şeker kotasını aştığı için kestiği 33 milyon YTL ceza için yargıya gidiyor. Ülker'den cezayla ilgili yaoılan açıklama...

Ülker'den 33 milyon YTL cezaya itiraz
16px
24px
21.04.2006 14:31
ABONE OLgoogle
Ülker Grubu, Şeker Kurulu'nun, kendi ürünlerinde kullanmak üzere nişasta sütünden şeker üretilmesiyle ilgili ceza vermesine ilişkin, 'Söz konusu ceza ve cezaya neden olan karar için Della şirketimiz yargı yoluna gitmiş olup, süreç devam etmektedir' açıklaması yaptı.
      Ülker'den yapılan açıklamada, bugün bazı gazetelerde yer alan haberle ilgili olarak söz konusu cezanın Ülker'le değil, Ülker Şirketler Topluluğu bünyesinde bulunan ve gazlı içecekler üreten Della A.Ş. ile ilgili olduğu kaydedildi.
      Açıklamada, şunlar kaydedildi:
      'Daha önce de defalarca yaptığımız açıklamalarda belirttiğimiz gibi, Şeker Yasası'nın 2-j Maddesi'ne göre şekeri üretimde girdi olarak kullanan şirketler, şeker fabrikası tanımının dışında bırakılmıştır.
      Bu maddeye dayanarak ve hukukçulardan alınan görüşle, Della A.Ş. nişasta sütü alarak bunu entegre tesiste kolalı içeceklere dönüştürmüştür. Görüşü alınan hukukçulara göre bu oluşum kota aşma anlamına gelmez, yani yasaldır.
      Buna rağmen, Della'ya Şeker Kurulu tarafından yapılan uyarı üzerine, nişasta sütü alımı durdurulmuştur.
      Grup, pancar şekerinin en büyük kullanıcılarından olup, oran itibariyle yasanın ruhuna uygun şeker ve tatlandırıcı kullanmaktadır. Piyasada son 2 yıldır glikoz ve avantajlı fiyata tatlandırıcı yeterli miktarda bulunamadığı için bir çok küçük şekerleme ve meşrubat üreticisi zor durumda kalmış ve üretim yapamaz hale gelmiştir.
      Esas haksız rekabet, meşrubat pazarı lideri olan kola firmasının imalatında artık pancar şekeri yerine, Türk milli şeker politikasına aykırı bir şekilde çok miktarda tatlandırıcı kullanıp, piyasada zorluğa neden olmasıdır.
      Söz konusu ceza ve cezaya neden olan karar için Della şirketimiz yargı yoluna gitmiş olup, bu süreç devam etmektedir. Bu durumda yargıya müdahale sayılabilecek açıklamaları esefle karşıladığımızı belirtmek isteriz.'
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde