Uçuşun maliyeti 85 YTL ancak...

Uçuşun maliyeti 85 YTL ancak...

FLY Air Başkanı Hasançelebi, havayolu taşımacılığında görülen rekabeti ticari bir hata olarak değerlendirdi. Hasançelebi, “Bir saatlik uçuşun maliyeti 85 YTL” dedi.

Uçuşun maliyeti 85 YTL ancak...
16px
24px
27.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

FLY Air Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hasançelebi, geçtiğimiz hafta bazı havayolu şirketlerinin yurtiçi uçuş fiyatlarını 9-19 YTL’ye kadar düşürmesini ‘Ticari bir yanlış’ olarak değerlendirdi. Uçuş maliyetlerinin kalem kalem hesaplanması halinde ortaya çıkacak rakam ile rekabet nedeniyle düşen fiyatlar mukayese edildiğinde ortaya hiç de doğal karşılanmayacak rakamlar çıktığını belirten Hasançelebi, havayolu taşımacılığının en yoğun olduğu dönemin başlangıcında özel hava yolu şirketlerinin rekabetlerinin ‘mantık sınırlarını’ zorladığını kaydetti.

YÜZDE 70’İ UÇAK KİRASI

Fly Air olarak 2003 yılında iç hatlarda uçuş başlatan ilk şirket olduklarını anımsatan Hasançelebi, o yıllarda 150 bin dolar olan uçak kiraları bugün 300 bin dolar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Havayolu taşımacılığında maliyetlerin yüzde 70’ini uçak kirası, yakıt ve pilot giderleri oluşturuyor. Uçak yakıtının litresi 68 cent, pilot maaşı ise 9 bin dolar, uçağın bakımı, hostes ve diğer yardımcı personel giderleri ile vergiler de dahil edildiğinde, bir saatlik uçuşun maliyeti kişi başına 85 YTL’nin altına düşmez.”

Yaz sezonunda görülen yolcu trafiği sayesinde kış mevsimini atlatmaya çalıştıklarını ifade eden Hasançelebi, “Fiyat düşürmeyi panik içinde alınmış bir karar olarak değerlendiriyoruz. Promosyon yapan şirketler hem kendilerine hem de sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlere karşı haksızlık ediyorlar. Bu süreçte kaliteden ödün verileceği konusunda endişe ediyorum” diye konuştu.

Satışlarımız düştü

Rakip firmaların uygulamaları nedeniyle bilet rezervasyonlarında büyük düşüş olduğuna dikkat çeken Hasançelebi, “Haksız rekabetin engellenmesi için Ulaştırma Bakanlığı’nın devreye girmesini bekliyoruz. Havayolu şirketleri haksız rekabet yerine uçak benzinleri için uygulanan KDV sorununu gündemde tutup, bu sorunun çözümü için güç birliği yapması gerekiyor” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde