Tüzmen: "Edirne TMO'daki yolsuzluğu Gümrük Teftiş Kurulu ortaya çıkarmıştır"

Tüzmen: "Edirne TMO'daki yolsuzluğu Gümrük Teftiş Kurulu ortaya çıkarmıştır"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Edirne Toprak Mahsulleri Ofisi'nde (TMO) yaşanan yolsuzluğun tamamen Gümrük Teftiş Kurulu'nun çalışması sonucunda ortaya çıkarıldığını söyledi.

Tüzmen: "Edirne TMO'daki yolsuzluğu Gümrük Teftiş Kurulu ortaya çıkarmıştır"
16px
24px
25.07.2006 15:58
ABONE OLgoogle

Gümrük Müsteşarlığı'nda Ulaştırma Bakanlığı ile Gümrük Müsteşarlığı arasında imzalanan Bilişim Entegrasyonu Protokolü imza törenine katılan Tüzmen, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Edirne TMO'da yaşanan yoksuzluğun hatırlatılması üzerine Tüzmen, dahilde işleme rejimi kapsamında düşük fiyatla ihraç edilmek üzere alınan buğdayın, ihraç edilmiş gibi gösterilip yurtiçinde satılması şeklinde gerçekleşen yolsuzluğun, Gümrük Teftiş Kurulu'nun çalışması sonucunda ortaya çıkarıldığını belirtti.

Alınan yolsuzluğun ihbarı üzerine Gümrük Teftiş Kurulu'nun görevlendirildiğini kaydeden Tüzmen, yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: 'Gerekli dinlemelerin, izlemelerin yapılması için de Edirne Emniyeti ile de ortak çalışılmıştır. Tamamıyla bizim arkadaşlarımız tarafından yapılan bir çalışma. Müfettişlerimiz olayla ilgili çalışmaları 15 gün önce tamamlayarak, dosyayı Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirdiler. Konu yargıya intikal etmiştir. Gerekenler yapılıyor"

Tüzmen,suçlu kim olursa olsun gözünün yaşına bakmayacaklarını belirterek, "Bunu daha önceki benzer çalışmalarda gösterdik" dedi. Gümrüklerdeki ayrık otlarını ve çürük elmaları temizlemekte kararlı olduklarının altını çizen Tüzmen, şöyle devam etti: "Türkiye gümrüklerini, yasal işler için en kolay gümrükler, yasadışı işler için en zor gümrükler haline getireceğiz...Teşkilat içerisinde belirli sürelerle kalan arkadaşlar, belli bir program dahilinde yer değiştiriliyor. Geçen hafta da 500 kişi yer değiştirdi. Olağan bir değişiklik. 500 yeni personel alınacak. Teşkilatta, Türkiye'nin artan ticaret hacmini taşıyacak şekilde düzenlemeler yapılıyor."

"ÖNEMLİ OLAN FINDIKTA FİYAT İSTİKRARIDIR"

Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinden biri olan fındıktaki fiyat sorunun hatırlatılması üzerine ise Tüzmen, geçen yıl fındıkta stok tutulmasının bir hata olduğunu belirterek, "O dönemde stok tutulmasaydı, rahatlıkla o stokların işlemeye veya dış piyasaya aktarımı sağlansaydı, belki çok yüksek fiyatla olmayacaktı, ama istikralı bir ihracat sağlanmış olacaktı" dedi.

Özellikle çikolata sektörünün alternatif ürünlere yönelmemesi için fındıkta fiyat istikrarın çok önemli olduğunu vurgulayan Tüzmen, "Çok yüksek stoklar olunca, bu yıl ürün de çok yüksek gelince, ikisi birbirini sıkıntıya sokuyor. Bizim tavsiye ettiğimiz, geçen yıl bunu stokta tutulmaması idi. Yüksek fiyatta sattığınız bir ürünün arkasını getiremezsiniz. Seneye herkes alternatif arar ve siz takip edemezsiniz. Bizim istediğimiz; istikrarlı bir fındık fiyatı ile istikrarlı bir ihracat rakamının sağlanması ve yüzde 80'ini üreten bir ülke olarak fiyatını da belirleyen ülkenin bizim olmamız" diyerek konuyu değerlendirdi.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde