Tuzla'da 3 tersane daha kapatıldı

Tuzla'da 3 tersane daha kapatıldı

Bakanlık müfettişlerinin tespitleri sonucu, Tuzla Tersaneler Bölgesinde faaliyet gösteren 3 tersane eksikleri giderene kadar kapatıldı.

Tuzla'da 3 tersane daha kapatıldı
16px
24px
14.07.2008 13:29
ABONE OLgoogle

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin tespitleri sonucu, Tuzla Tersaneler Bölgesinde faaliyet gösteren 3 tersane eksikliklerini giderene kadar kapatıldı.

Tersanelerdeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarına yönelik denetim yapan müfettişler, ''tesis ve tertiplerinde, çalışma yöntem ve şekillerinde, makine ve cihazlarında işçilerin yaşamı için tehlikeli hususlar tespit edilen'' Şaban Kasap-Şahin Teknecilik, Mengi-Yay Yatçılık şirketi ve GESA Gemi AŞ tersanelerinin kapatılması yönünde görüş bildirdi.

Bölge çalışma müdürü, müfettişler, işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan komisyonlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda, 9 Temmuzda iş yerlerinin müfettiş raporlarında belirtilen eksikler giderilinceye kadar kapatılmasına karar verildi.

Bu arada, işverenler, iş yerlerinin kapatılmasının ardından yaptıkları yazılı başvuruyla eksikliklerini giderdiklerini belirterek, iş yerlerinin tekrar açılmasını talep ettiler.

Halen iş yerlerinde denetimlerini sürdüren müfettişlerin, raporlarda yer alan eksikliklerin giderildiğini bildirmeleri halinde tersaneler tekrar açılacak.

BAKAN ÇELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve gelmelerinin ardından Tuzla'ya özel bir önem verdiklerini ve bölgede yaşanan olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi amacıyla denetimlerini aralıksız şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Bölgede halen bakanlık müfettişlerinin çalışmalarını sürdüğüne anlatan Çelik, ancak tek çözümün teftiş, para cezası ya da kapatma olmadığını vurguladı. Çelik, tersanelerde yaşanan olumsuzların ortadan kaldırılması için başta işçi ve işveren kesimi ile ilgili bakanlıklar olmak üzere herkese görevler düştüğünü ve kimsenin sorumluluktan kaçmaması gerektiğini belirtti.

Çelik, bölgede bu kesimlerin de sorumluluk alanlarını aşan bazı sıkıntılar bulunduğuna işaret ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında konuyla ilgili çeşitli kesimlerin katılımıyla yapılan toplantının bu anlamda önemli olduğunu dile getirdi. Bakan Çelik, bu toplantıda sorunun ne olduğunun, nelerden kaynaklandığının, kurumların yetki ve sorumluluklarının ortaya konulup bir dizi karar alındığını ifade etti.

Faruk Çelik, bundan sonraki süreçte de bakanlık olarak tersanelerdeki olumsuzlukların giderilmesi için eğitim ve denetim faaliyetlerini aralıksız sürdüreceklerini kaydetti. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde