TÜSİAD'dan TOBB'a cevap

TÜSİAD'dan TOBB'a cevap

TOBB BAŞKANI'NIN "MANŞET PEŞİNDE OLMAYIN" AÇIKLAMASINA TÜSİAD'DAN CEVAP.

TÜSİAD'dan TOBB'a cevap
16px
24px
05.04.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

İş dünyasının hem kendi arasında hem de hükümetle olan polemikleri, bir uzlaşı formülü bulunmadıkça daha sürecek gibi görünüyor. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı ile Başbakan R. Tayyip Erdoğan'la en son Merkez Başkanı atamasında yeniden alevlenen tartışmalarda, iki taraf da kendilerinin haklı olduğunu düşünüyor.

TÜSİAD, Erdoğan'ın Adnan Büyükdeniz'in başkanlığı konusunda, "Kendi danışmanlarına bile karşı çıkıyorlar" açıklamasına katılmıyor. Büyükdeniz'in TÜSİAD'ın ne üyesi ne de danışmanı olduğunu söyleyen bir TÜSİAD yetkilisi, "Büyükdeniz, sadece 1965 - 1983 arasında TÜSİAD için "Türk Ekonomisi'nin Tahmin Modeli" adlı raporu hazırlayan ve 1984'te de yayınlayan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Özmucur'un proje yardımcılığını yapmıştır. Bizim danışmanımız değildir" diyor.

DOĞRU BİLDİĞİMİZİ SÖYLÜYORUZ

Bu arada, Bosna'da bulunan ve oradan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'yı eleştirerek, "Herkesin yetkisi bellidir. TÜSİAD, nasıl manşetlere çıkarımın peşinde" diyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da TÜSİAD çevrelerini kızdırdı. Hisarcıklıoğlu'na cevap vermek istemediklerini belirten bir yönetici, "Rifat Bey, bizi kullanmasın. TÜSİAD'ın manşetlere çıkmaya ihtiyacı yoktur. TÜSİAD, her zaman olduğu gibi kimseye yağcılık yapmadan, kamuoyunun menfaatleri doğrultusunda doğru bildiğini söyler ve söylemeye de devam edecektir" dedi.

Başbakan, Sezer'le uzlaşmalıydı

Sabancı'nın yakın çevresine göre Erdoğan ve ekonomi kurmaylarının, Merkez Bankası Başkanı atamasını iyi yönetemediklerini kabul etmemeleri sorunun temelini oluşturdu. Sabancı, Erdoğan'ın kafasındaki isimlerle Sezer'le "uzlaşı" formülüne başvurmadan, oldu - bittiyle hareket ettiğini düşünüyor.

BÜYÜKDENİZ CEVABI

TÜSİAD, yerli ve yabancı finansal piyasalarda eski Başkan Süreyya Serdengeçti'nin başarılı kabul edildiğini buna rağmen hükümetin bunu gözardı etmesinin nedenini de anlaşılmaz buluyor. Ayrıca, Sezer'in atanmasına izin vermediği Adnan Büyükdeniz'in de Erdoğan'ın söylediği gibi kendi danışmanları ve üyeleri olmadığının altını çizen TÜSİAD çevreleri, bu konunun da yanlış değerlendirildiğini düşünüyorlar. Büyükdeniz'in kendileriyle ilgili faaliyetlerini araştıran TÜSİAD, onun 1965 - 1983 arasını kapsayan "Türk Ekonomisinin Tahmin Modelleri" adlı Doç. Dr. Süleyman Özmucur'a 3 yıl proje danışmanlığı yaptığını da belirledi.

İşte TOBB Başkanı'nın açıklamaları 'Manşet peşinde olmayın'

Perihan Çakıroğlu/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde