Türkmenistan, yabancı yatırımcılara kapılarını açtı

Türkmenistan, yabancı yatırımcılara kapılarını açtı

Berdimuhamedov, yabancı yatırım ve vergi kanununa ilave yapılmasına ilişkin yasaları imzaladı.

Türkmenistan, yabancı yatırımcılara kapılarını açtı
16px
24px
19.03.2008 15:28
ABONE OLgoogle
Türkmenistan, yabancı yatırımcılara kapılarını açtı. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinde düzenlenen özel girişimcilik fuarında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, yabancı yatırım ve vergi kanununa ilave yapılmasına ilişkin yasaları imzaladı.

Daha önce 1992 yılında kabul edilen yabancı yatırımları düzenleyen yasayla kıyaslandığında bu yeni yasa, yabancı yatırımcıların faaliyetlerinin sadeleştirilmesine ve ülkede yatırımların önünün açılmasına büyük imkân sağlıyor. Yeni yasada lisans almak için gereksiz olan bir takım bürokratik engeller kaldırılarak, vize rejiminin de basitleştiriyor.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, yabancı yatırımlar yasasına ek ilaveler yapılması, ülkeye dev yabancı yatırımları çekeceğini söyledi. Türkmen lider Berdimuhamedov, yerel işadamlarının da önünü açtı. Türkmen Hükümeti, özel teşebbüsün geliştirilmesi için bazı yeniliklere gitti. Özel girişimcilere 10 yıl süreyle yüzde 5 oranda faiz ile kredi verilecek. Daha önce özel müteşebbisler bankalardan yüzde 15 faiz ile kredi alabiliyorlardı.

Ayrıca, yeni yasayla önceden üç aylığına verilen mükerrer vize süresi bir yıla kadar uzatıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde