Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı nasıl çalışıyor?

Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı nasıl çalışıyor?

Okan Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki UTAS (Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracını test etti.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı nasıl çalışıyor?
16px
24px
30.06.2011 15:16
ABONE OLgoogle

Okan Üniversitesi yatırımları, hedeflediği projeleri ve 2011-2012 eğitim öğretim yılı öngörülerini gerçekleştirdiği toplantı ile paylaştı. Okan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki UTAS (Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı başarıyla test edildi.

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, “Kurulduğumuz günden bu yana kendimize koyduğumuz misyon ve vizyonlar çerçevesinde hareket etmeye devam ediyoruz. Sanayi ve üniversite işbirliğine çok önem veriyoruz. Amacımız geliştirdiğimiz AR-GE çalışmaları ile dünya üniversitesi olmak. Batı’yla olduğu kadar Doğu’yla da ilişkilerimizi kuvvetlendireceğiz. Bizim üniversitemizin mezunları arasında Çince bilen hukukçu, Rusça bilen mühendis bulabilirsiniz. Özellikle yurt dışında uluslararası başarılar kazanmış üniversiteler ile yaptığımız işbirlikleri öğrencilerimizin Kurtköy’den dünyaya açılmalarını sağlayacak” diye vurguladı.

Okan Üniversitesi’nde AR-GE çalışmaları süren ve deneme sürüşü başarıyla gerçekleştirilen otonom araç, hareket esnasında radara benzer cihaz, ‘LIDAR’ ile çalışıyor. LIDAR, lazer ışınlarının gönderiliş zamanı ile yansıdıktan sonra geri ulaşım sürelerini kullanarak mesafeleri hesaplıyor, sonrasında ölçülen mesafeye ait bilgiler araca geliyor; elektrikli hale dönüştürülmüş direksiyon, fren ve gaz pedalı kumanda ile yönetiliyor.

Otonom araçların yollardaki güvenliği arttıracağını belirten UTAS Müdürü, Proje Yöneticisi ve Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Tuncay sürücüsüz araç için, “Sürücüsüz araçlar, hızlı frenleme özelliği sayesinde önüne herhangi bir cisim çıktığında normal bir otomobile göre çok daha hızlı durabiliyor, güvenli sürüş alanında çığır açacak” dedi.  Hızlı frenleme sistemi sayesinde birbirini yakın takip edebilecek sürücüsüz araçlarla, otoyollara güvenli bir şekilde daha çok araç sığabiliyor. Benzin tasarrufu da sağlayan mucizevî araç ekonomiye ve çevreye katkı sağlayabiliyor.

İş dünyası eksenli eğitim faaliyetleriyle öne çıkan Okan Üniversitesi, bünyesindeki araştırma merkezleriyle  AR-GE yatırımlarına ağırlık veriyor.

Son sınıflara zorunlu girişimcilik dersi

Okan Üniversitesi, bünyesindeki fakültelerin son sınıf öğrencilerini, 4 yıldır zorunlu “Girişimcilik” dersi ile iş yaşamına hazırlıyor. Girişimcilik dersi kapsamında alanlarında uzman akademisyenlerin yanı sıra Türkiye’de iş yaşamında marka olmuş isimler öğrencilerle buluşarak girişimcilik tecrübelerini paylaşıyorlar.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, TOBB Kadın Girişimciler Meclisi Başkanı Aynur Bektaş, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kocabıyık, TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türkiye’de ilk defa Okan Üniversitesi bünyesinde verilmeye başlanan girişimcilik dersinde bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşan iş dünyasının önemli isimleri oldu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde