Türkiye üzerine düşeni yaptı

Türkiye üzerine düşeni yaptı

DB TÜRKİYE TEMSİLCİSİ VORKİNG: TÜRKİYE DIŞ ŞOKLARA KARŞI KARARLI DAVRANDI.

Türkiye üzerine düşeni yaptı
16px
24px
07.07.2006 12:28
ABONE OLgoogle

Dünya Bankası (DB) Türkiye Temsilcisi Andrew Vorking, Türkiye'nin mayıs ayından itibaren yaşanan dış şoklara karşı kararlı bir şekilde hareket ettiğini belirterek, dışarda meydana gelen değişikliklerin Türkiye'yi olumsuz etkilemediğini söyledi.

Vorking, Devlet Bakanı Ali Babacan ile birlikte düzenlediği DB Program Amaçlı Kamu Sektörü Kalkınma Politikası Kredisi'ne ilişkin toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sosyal güvenlik alanında yaptığı çalışmaları olumlu bulduklarını ve Türkiye'nin bu alanda attığı adımları "Evrensel bir adım olarak" değerlendirdiklerini söyledi. Vorking, sosyal güvenlik alanındaki reformlarının ilerde çok daha önemli yararlarının görüleceğini savundu. Vorking, imzalanan program kapsamında kamu sektörüne ve Türkiye'ye güvenin birkez daha gözler önüne serildiğini belirterek, Dünya Bankası'nın sadece sosyal güvenlik alanında değil, makro konularda da önemli çalışmalar yapacağını kaydetti.

Türkiye'nin Dünya Bankası projelerinden yararlanan ülkeler arasında ikinci sırada yer aldığını ifade eden Vorking, AKP hükümetini de Dünya Bankası'yla 56 yıldır yürütülen çalışmalar kapsamında başladığı işi takip eden ve sonuca ulaştıran bir hükümet olması dolayısıyla kutladı ve Dünya Bankası'nın Türkiye istedikçe çalışmalara destek vereceğini ifade etti. Vorking, son dönemlerde özellikle enerji ve altyapı çalışmalarına destek olacaklarını söyledi.

"REZERV VE KUR REJİMİ ŞOKU EMDİ"

Vorking, Türkiye'nin mayıs ayından itibaren yaşanan dış şoklara karşı kararlı bir şekilde hareket ettiğini belerterek, "Dışarda meydana gelen değişiklikler Türkiye'yi olumsuz etkilememiştir" dedi. Piyasalarda yaşanan gelişmeler sırasında yüksek rezerv ve dalgalı döviz kurunun şok emici bir işlev gördüğünü vurgulayan Vorking, "Dış piyasalarda meydana gelen değişiklikler Türkiye'de etkisini gösterse de faiz oranları, enflasyonla mücadele ve cari açıkta Türkiye üzerine düşeni yapmıştır" dedi.

Vorking, Dünya Bankası'nın AB konusunda Türkiye'ye herzaman destek verdiğini de ifade etti. Vorking, ayrıca istihdam konusunda yürütülen çalışmaları da desteklediklerini bildirdi. Vorking, "Dünya Bankası'nın Türkiye'yi desteklemeye her zaman hazır olduğunu ve devam edeceğini, AB konusu ve kalkınma alanında birlikte olacağımızı belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Vorking, Türkiye'nin projelerinden yüzde 96'sının yüksek memnuniyet düzeyinde uygulandığını kaydetti. Türkiye'nin Doğu Avrupa ve diğer ülkelere kıyasla oldukça yüksek bir kredi portföyü bulunduğunu da ifade etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde