Türkiye 2015'te AB'ye tam üye

Türkiye 2015'te AB'ye tam üye

Üç aşamalı Komisyon senaryosunda Türkiye bölümünde şunlar not edildi: "Türkiye tarımı, AB'ye sondan bir önce katılan 10 ülkenin tarımına eşit.

Türkiye 2015'te AB'ye tam üye
16px
24px
12.02.2007 08:46
ABONE OLgoogle

Avrupa Komisyonu için hazırlanan tarım raporunda Türkiye'nin 2015'te AB üyesi olacağı varsayılarak, senaryolar yazıldı.

Avrupa Komisyonu içindeki tarım-kırsal kalkınma birimleri uzmanları tarafından hazırlanan ve Avrupa tarımının 2020 yılındaki görünümünü ortaya koymayı hedefleyen raporda Türkiye'nin 2015 yılında AB'ye üye olacağı varsayıldı. Raporda, Türk tarımının sondan bir önceki genişlemeyle AB'ye giren 10 ülkenin tarımına bedel olduğu, AB'ye katılımla geleneksel hububat ve et gibi geleneksel kuzey ürünlerinde genelde bir düşüş görülebileceği, meyve-sebzede ise avantajlı konuma geleceği belirtildi.

"Scenar 2020, Tarım ve Kırsal Dünya Üzerine Bir Senaryo Çalışması" başlığını taşıyan raporda 'temel', 'liberal', 'bölgeselleştirme' senaryoları çizildi. Çalışmada Türkiye'nin durumu "AB'nin Genişlemesi" başlığı altında incelendi. "Bu çalışmadaki tüm senaryolar için Türkiye'nin AB'ye 2015 yılında katılacağı varsayılmıştır. Bulgaristan ve Romanya'nın katılım için yerine getirdikleri, örneğin doğrudan ödemeler, kotaların uygulanması gibi bütün koşullar Türkiye'ye de uyarlanmıştır" denilen rapora şöyle devam edildi:

"Et ve hububatta Türk talebinin artacak, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya gibi AB üyesi ülkeler için fırsat sağlayacak. Meyve ve sebze gibi ürünlerde Türkiye'nin üstünlüğü var. Avrupa Piyasası, Türk meyve ve sebzesinin kuzey piyasalarına ihracında artışa yol açacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde