Turkcell'e Atatürklü şantaj

Turkcell'e Atatürklü şantaj

Doğan grubu, reklam kavgasında Atatürk'ü kullanmaktan çekinmedi.

Turkcell'e Atatürklü şantaj
16px
24px
29.10.2008 10:24
ABONE OLgoogle

Grup gazeteleri, Turkcell'le reklam anlaşmazlıklarını, Can Dündar'ın Mustafa filmine sponsorluk  tartışmasını kullanarak "çözmeye" yöneldi.  Turkcell, uzun yıllardır reklam vermedği Doğan grubuna reklam vermeye "şantaj"la mecbur bırakılmak isteniyor.

Dün Doğan grubu gazetelerinden Vatan, Turkcell'in "bizim her kesimden müşterimiz var, bu filme sponsor olursak bir kesimi karşımıza alabiliriz"  diyerek Mustafa filmine sponsor olmaktan vazgeçtiğini iddia etmişti. Grubun diğer gazetesinin, Hürriyet'in, internet sitesi aynı gün bu iddiayı büyüterek manşetine taşıdı.

Doğan grubu, Turkcell'in, muhtemel "Atatürk sevmez" müşterileri uğruna Mustafa filmine sponsor olmadığı iddiasıyla, ticari bir karara ideolojik kılıf giydirdi.  Grup böylece yıllardır reklam alamadığı Turkcell'i "şantaj"la dize getirmeyi umuyor. 

Vatan gazetesi, iddiasını bugüne de taşıyarak bir kampanya haline getirdi. Gazete bugün birinci sayfadan "Recep'e var, Mustafa'ya yok" şeklinde bir haber yayınladı. Turkcell'in Recep İvedik filmine sponsor olurken, Mustafa filmine 350 bin Euro desteği vermediğini ileri sürdü.

Turkcell kaynakları iddiaları kesin bir dille reddediyor ve  Dündar'ın projesinin beğenilmediğini,   yeterince sağlam bulunmadığı için sponsor olunmadığını bildiriyor.

Öte yandan Doğan grubunun ticari rekabette bel altına çalışmayı sevdiği biliniyor. Hatırlanacağı üzere, Ergenekon soruşturması kapsamında, Turkcell'in sahibi Çukurova grubuna ait Pamukbank'a el konulması için Aydın Doğan'ın lobi yaptığı  ortaya çıkmıştı.Doğan grubu, şimdi de Turkcell'le "hesaplaşmak" peşinde ve bu uğurda Atatürk'ü "şantaj" aracı olarak kullanmaktan çekinmiyor.

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde