Turkcell ve Huawei'den 5.5G destekli Pasif IoT testi

Turkcell ve Huawei'den 5.5G destekli Pasif IoT testi

Turkcell ve Huawei, yeni nesil 5.5G teknolojisi çalışmaları kapsamında Turkcell depolarındaki envanter sayımı için Pasif IoT (Ambient IoT) çözümünün dünyadaki ilk uygulamalarından birini gerçekleştirdi.

Turkcell ve Huawei'den 5.5G destekli Pasif IoT testi
16px
24px
12.06.2024 14:44Güncelleme: 12.06.2024 15:49
ABONE OLgoogle

Huawei'den yapılan açıklamaya göre, Turkcell ve Huawei'in ortak gerçekleştirdiği 5.5G AR-GE ve inovasyon projelerinin bir parçası olarak uygulanan bu deneme, gelecek nesil bağlantı teknolojilerinin ulaşacağı potansiyel senaryoları araştırmak amacıyla hayata geçirildi.

AR-GE aşaması devam eden ve yeni nesil IoT teknolojisi olan Pasif IoT, mevcut IoT ürünlerinden farklı olarak batarya ihtiyacı olmadan bulunduğu ortamdan elde ettiği manyetik güç kaynaklı "enerji hasadı" ile kendi enerjisini sağlayabiliyor.

Özellikle tarım, tedarik ve lojistik sektörlerinde ürünlerin stok, ısı veya nem takibini kolaylaştırması hedeflenen Pasif IoT destekli sensörler, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan, yıllarca kullanılabiliyor. Ayrıca düşük modül maliyetleri sayesinde, Pasif IoT teknolojisinin geniş bir kullanım alanı sunması bekleniyor.

"BU TEKNOLOJİ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNTEMİNDE DEVRİM YARATMA POTANSİYELİNE SAHİP"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, yenilikçi teknolojiler konusunda Huawei ile Pasif IoT testini başarıyla tamamladıkları için çok heyecanlı olduklarını belirtti.

Güngör, "Bu teknoloji, çok düşük maliyet ve enerji tüketimiyle sensör konumlandırılmasını ve gerçek zamanlı veri toplanmasını sağlayarak, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu da gelecek nesil teknolojileri kullanarak daha verimli ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturma vizyonumuzla örtüşüyor. Başarıyla gerçekleştirilen bu AR-GE denemesi, Türkiye'nin dijitalleşmesine rehberlik eden Turkcell'in, geleceğe yönelik kurumsal çözümleri açısından yeni bir uygulama alanı sunacaktır." ifadelerini kullandı.

Huawei'in Turkcell Gruptan Sorumlu Direktörü Steven Shang da Huawei'nin, Turkcell gibi endüstri liderleriyle işbirliği yaparak, 5.5G çağının yeniliklerini hayata geçirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Shang, "Pasif IoT, oyunun kurallarını değiştirecek bir teknoloji. Bu başarılı deneme, farklı endüstriler tarafından da benimsenecektir. Turkcell ile işbirliğimizi sürdürerek, bu teknolojinin tam potansiyelini keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Verilen bilgiye göre, Pasif IoT teknolojisi, mobil bağlantıyı yüksek hızlı aktif çözümlerden ultra düşük hızlı pasif çözümlere taşıyor. Pasif IoT etiketleri, veri iletiminin yanı sıra, konumlandırma ve sıcaklık sensörleri için de kullanılabilir. Ek olarak bu teknoloji depo ürünlerinin otomatik envanteri, tarım ve hayvancılık, kişisel eşyaların konumlandırılması gibi çeşitli senaryolar için de uygun.

Şu anda yılda 30 milyardan fazla pasif IoT etiketi (RFID gibi teknolojilere dayalı) tüketilmekte olup, daha fazla endüstrinin dijitalleşmesiyle bu teknoloji, operatörlerin mobil ağında bağlantı sayısını artırma ve iki-üç katına çıkarma fırsatı yaratmaktadır.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde