Türk markalarının yer savaşı

Türk markalarının yer savaşı

Yeni açılacak alışveriş merkezlerinin Türk markalarını ikinci plana etmelerinin kabul edilemez olduğunu belirten BMD Başkanı Ali Murad Kızıltaş, Türk markalarına sınırlama koyan alışveriş merkezi yöneticilerine seslendi.

Türk markalarının yer savaşı
16px
24px
24.04.2006 14:57
ABONE OLgoogle

Yeni açılacak alışveriş merkezlerinin Türk markalarını ikinci plana etmelerinin kabul edilemez olduğunu belirten Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murad Kızıltaş, "Markaların büyümesi ise mağazalaşmaktan geçiyor. Türk markalarına sınırlama koyan alışveriş merkezi yöneticilerinin konuyu bu yanıyla da değerlendirmesi gerekir" dedi.

Kızıltaş, alışveriş merkezlerinde bazı Türk markalarına yer verilmemesine ilişkin yaptığı açıklamada, alışveriş merkezleriyle markaların "etle tırnak" gibi ayrılmaz iki parça olduğunu belirterek, içinde Türkiye’nin seçkin markalarının yer almadığı bir alışveriş merkezinin gerçek başarıyı yakalamasının mümkün olmayacağını kaydetti.

"YENİ MAĞAZALARDA YER KİRALAMAKTA ZORLANIYORUZ"

Özellikle son 10 yıl içinde Türk markalarının Türkiye sınırlarını da aşarak dünya markası olma yolunda ciddi atılımlar gösterdiğini vurgulayan Kızıltaş, bugün kabuğunu kıran pek çok markanın beş kıtaya yayıldığını, dünya markalarıyla aynı mall’larda yan yana mağazalar açarak, bu yolda önemli mesafeler kat ettiğini belirtti. Kızıltaş, Türkiye’deki duruma bakıldığında ise, bu ülkenin gerçek zenginliğini ifade eden markaların yeni açılan veya inşası devam eden bazı alışveriş merkezlerinde yer kiralamakta sıkıntı çektiğini ifade etti.

Kimi markaların uzun süre bekletildikten sonra ret yanıtı aldığına dikkat çeken Kızıltaş, önceliğin yabancıya tanındığını, Türk markamlarının ikinci plana itildiğini dile getirdi. "Bir anlamda kendi ülkemizdeki merkezlerde yer alamama gibi trajikomik bir durum yaşıyoruz" diyen Kızıltaş, "Bu kabul edilemez bir durum. Ancak bu sorunu Rekabet Kurulu veya bir başka merciye taşıyarak çözmekten çok, öncelikle ikili görüşmeler yoluyla aşmayı amaçlıyoruz. Aklı selimin galip geleceğine inanıyoruz" dedi.

İSTİHDAM VE KATMA DEĞER YARATIYORUZ

Türk markalarının yabancı markalar gibi sadece ürün satıp, karlarını yabancı ülkelerdeki merkezlerine aktaran bir yapıya sahip olmadığına dikkat çeken Kızıltaş, "Yerli markalarımız üretiyor, istihdam ve katma değer yaratıyor, sosyal ve iş yaşamını zenginleştiriyor" dedi. Kızıltaş, bu açıdan bakıldığında söz konusu markaların daha da büyümesini sağlamanın, Türkiye’nin zenginleşmesi açısından da önem taşıdığını vurguladı. Markaların büyümesinin ise mağazalaşmaktan geçtiğine işaret eden Kızıltaş, Türk markalarına sınırlama koyan alışveriş merkezi yöneticilerinin konuyu bu yanıyla da değerlendirmesini istedi.

Ali Murad Kızıltaş, krizin temelinde alışveriş merkezlerinin birbirine çok yakın noktalarda kurulmalarının yattığını, sağlıklı kent planlamasının yapılmamasının sorunları büyüttüğünü kaydetti. Kızıltaş, sorunun daha da büyümeden aşılması için hazırlayacakları çözüm önerilerini önümüzdeki günlerde sorun yaşanan alışveriş merkezlerinin yöneticileri ile paylaşacaklarını belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde