Türk işadamlarına Irak'tan ihalesiz iş

Türk işadamlarına Irak'tan ihalesiz iş

Irak'ın yeniden yapılanmasında en çok Türk işadamları tercih ediliyor. Özellikle Irak'ın kuzeyindeki Erbil, Süleymaniye, Selahaddin, Dohuk ve Zaho kentlerinde altyapı ağırlıklı işlerin büyük bölümünde Türk firmaları yer alıyor.

Türk işadamlarına Irak'tan ihalesiz iş
16px
24px
12.05.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Irak'ın yeniden yapılanmasında en çok Türk işadamları tercih ediliyor. Özellikle Irak'ın kuzeyindeki Erbil, Süleymaniye, Selahaddin, Dohuk ve Zaho kentlerinde altyapı ağırlıklı işlerin büyük bölümünde Türk firmaları yer alıyor. Erbil Ticaret Odası'na kayıtlı 314 Türk şirketinin bulunduğu Irak'ta, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık iş hacmini elinde bulunduran Türk işadamları, birçok sektörde adından söz ettiriyor.

Türk işadamlarının geçmişte özellikle inşaat ve altyapı alanlarında başarılı işler yapması, bünyesinde kalifiye eleman bulundurması ve Türkiye'den kolaylıkla ucuz iş gücü sağlayabilmesi Türk işadamlarının tercih edilmesinde önemli rol oynuyor. Türk işadamlarıyla Irak'ın kuzeyindeki yönetim arasında arabuluculuk görevi yürüten Ferda Cemiloğlu, Türk işadamlarına olan güveni, "Önceleri ihaleye giriyorduk, şimdi 'Gelin size göre böyle bir iş var' deyip davet ediyorlar. Ancak tek koşul Irak'lı firmayla ortaklık" diye vurguladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde