Türk ihracatçısından Polonya'ya çıkartma

Türk ihracatçısından Polonya'ya çıkartma

İhracatta yeni fırsatlar arayan Türkiye, 570 yıllık ticari partnerini ziyaret edecek.

Türk ihracatçısından Polonya'ya çıkartma
16px
24px
05.10.2008 16:53
ABONE OLgoogle

Hazır giyimden konfeksiyona, tarım ürünlerinden yapı malzeme ve kimyasallarına kadar birçok alanda Türk ihraç ürünlerinin tanıtımını amaçlayan Dış Ticaret Müsteşarlığı ile İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri, Polonya'yı 27 Ekim'de geniş katılımlı bir ticaret heyeti ile ziyaret edecek. Polonya ile 570 yıllık ticari bir geçmişi bulunan Türkiye, bu ülkeye ihracatını artırmayı hedefliyor.

İhracatta yeni hamlelere hazırlanan Türkiye, Polonya ile ilişkilerini geliştirmek ve işbirliği imkanlarını artırabilmek için Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) koordinasyonunda, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği'nin organizasyonuyla bu ülkeye ziyarete hazırlanıyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in başkanlığında üst düzey bürokratlarla birlikte işadamlarının da katılımıyla gerçekleşecek ziyarette Türk ihraç ürünlerinin tanıtımı hedefleniyor. Hazır giyimden konfeksiyona, tarım ürünlerinden yapı malzeme ve kimyasallarına kadar birçok alanda tanıtımların, ikili ilişkilerin gerçekleşeceği organizasyon 27-29 Ekim tarihlerini kapsayacak.

Dış pazarlarda Türk ürünlerinin tanıtımı için yola devam eden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bürokrat ve işadamlarıyla birlikte Polonya'ya çıkarma yapacak. Türk ihraç ürünlerinin tanıtımını amaçlayan ziyaret, ihracatçı firmaların dış pazarlarda paylarının artırılmasını ve iki ülke iş çevreleri arasındaki işbirliği imkanlarını arttırmayı hedefliyor. İlişkilerin 570 yıllık köklü geçmişi bulunan ve Türkiye ekonomisi için en önemli potansiyel pazarlardan biri olma özelliğini sürdüren Polonya'ya gerçekleştirilecek bu ziyaretle ihracatın daha da üst seviyelere çıkarılması planlanıyor.

Dış ticarette Polonya ilk 50'de
2008 yılı haziran ayı itibariyle Türkiye'nin ticaret yaptığı ilk elli ülke arasında yer alan Polonya, ihracatta yüzde 1.3'lük pay ile 22., ithalatta ise yüzde 1'lik payı ile 26. sırada yer alıyor. 'Polonya Ticaret Heyeti' organizasyonu ile ihracatlarını arttırmak isteyen ve pazara yeni girmeyi düşünen firmaları için olumlu bir fırsat yaratacağı öngörülürken, başta hazır giyim, konfeksiyon, deri konfeksiyon, ayakkabı, iplik, kumaş, ev tekstili, halı ve yer kaplamaları, tekstil kimyasalları, yapı malzeme ve kimyasalları, tarım ürünleri kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, dondurulmuş sebze ve meyve, zeytinyağı, sebze ve meyve suları gibi sektörlerin heyette yer alması bekleniyor.

Program kapsamında; Türkiye'nin dış ticareti, ekonomik yapısı ve yatırım olanaklarının ilgili iş çevrelerine tanıtımı amacıyla düzenlenecek seminerlerin ve ikili iş görüşmelerin yanı sıra iki ülke iş adamlarına bir araya gelerek ilişkilerin geliştirilmesi fırsatı da sağlanacak. İş yemekleri ile firma/fabrika gezilerini de içeren organizasyon 29 Ekim'de sona erecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde