Türban'a Danıştay freni

Türban'a Danıştay freni

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından üniversitelere gönderilen türban ile ilgili yazının yürütmesi Danıştay engeline takıldı.

Türban'a Danıştay freni
16px
24px
11.03.2008 18:11
ABONE OLgoogle

Danıştay 8'inci Dairesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından üniversitelere gönderilen "Türban ile ilgili Anayasal değişikliği üniversitelerde uygulayın" genelgesinin yürütmesine aksi yönde karar verdi.

Bazı öğretim üyesi derneklerinin YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan'ın, 24 Şubat 2008 tarihli rektörlüklere gönderdiği yazısının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davanın ilk aşaması sonuçlandı.

TEK BAŞINA DÜZENLEME YAPAMAZ!

Danıştay, Özcan'ın "başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasa'nın 10 ve 42'inci maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığına" ilişkin rektörlüklere gönderdiği yazıyı "genelge" olarak kabul ederek, oybirliği ile yürütmesini durdurdu.

Rektörlüklere gönderilen bildirimi yetki unsuru yönünden kanuna uygun bulmayan Daire, YÖK Başkanı'nın tek başına işlem tesis etmek suretiyle düzenleme yapma yetkisinin bulunmadığına işaret etti.

Söz konusu karara, itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 22 Şubat'ta yükseköğretimde başörtülü eğitime serbestlik sağlayan anayasa değişikliğini onaylamıştı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan 24 Şubat'ta üniversitelere bir yazı göndererek, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığını açıklamıştı.  

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde