TOBB: Sosyal güvenlik topal kaldı

TOBB: Sosyal güvenlik topal kaldı

TOBB, sosyal güvenlik reformunda "tek sistem-tek çatı" temelinde çözüm bulunması gerektiğini belirterek, “Sosyal güvenlik sistemi topal hale gelmiştir” değerlendirmesini yaptı.

TOBB: Sosyal güvenlik topal kaldı
16px
24px
21.12.2006 15:26
ABONE OLgoogle

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği"nden (TOBB) yapılan yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından üç yılı aşkın bir çalışma sonucunda sosyal tarafların da görüşleri alınmak suretiyle hazırlanmış olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile hem sosyal güvenlikte norm ve standart birliği sağlanması hem de sosyal güvenlik açığının makul boyutlara çekilmesinin hedeflendiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile birlikte değerlendirildiğinde, reform kapsamında tek emeklilik sistemi, tek sağlık sistemi ve tek sosyal güvenlik kurumu kurulması hedeflerinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı kanunun bazı maddeleri Anayasa Mahkemesi"nin 15 Aralık 2006 tarihli kararıyla memurlar yönünden iptal edilmiştir. Bu kararla; sosyal güvenlikte sağlanmış olan norm ve standart birliğinin bozulduğu, getirilen yeni emeklilik normlarının, işçiler ve kendi adına bağımsız çalışanlar bakımından Anayasa"ya uygun bulunurken, memurlar açısından Anayasaya aykırı görüldüğü anlaşılmaktadır.”

"OLUMSUZ MİRAS BIRAKMAMALIYIZ"

“TOBB, 10 yıllık açığı 50 milyar dolar, son 3 senedeki açığı 30 milyar dolar olan ve yıllık açığı 20 milyar dolara ulaşması beklenen sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilir olmadığını bugüne kadar her ortamda dile getirmiştir” denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Ülkemizin gelecek 70 yıllık dönemini gözeten bir sosyal güvenlik reformunun, toplumun çeşitli kesimlerinde bazı sıkıntılara yol açması doğaldır. Eğer 20-30 yıl önce soruna bu şekilde yaklaşılabilseydi, bugün karşılaştığımız sorunlarımızdan çoğu mevcut olmayacaktı. Bizler de sonraki kuşaklara olumsuz bir miras bırakmamak için güçlüklerden yılmamalı ve sorunu mutlaka çözmeliyiz.”

"TEK SİSTEM, TEK ÇATI TEMELİNDE ÇÖZÜLMELİ"

Açıklamada, Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeleri dikkate alınarak gerekli düzenlemelerin “tek sistem, tek çatı” temelinde en kısa zamanda yapılması ve reformdan asla vazgeçilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Mahkemenin kararının, işçi, memur ve kendi adına bağımsız çalışanlar arasındaki kurulmuş olan eşitliği bozduğu dikkate alınarak, 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girişinin, çıkarılacak bir yasa ile bütün kesimler açısından makul bir süre ertelenmesi gerektiği üzerinde durularak, “Bu hali ile sistem topal hale gelmiştir, aksaklığın giderilmesi gerekliliği açıktır. Bu ertelenme, sistemin herkes açısından eşit hale getirilmesi için kullanılmalıdır. Eşit bir sistem kurulamazsa, geleceğe tamiri mümkün olmayan bir yara bırakırız. Bunu kabul etmek ve ülkemizin geleceğini ipotek altına aldırmak doğru bir yol değildir” denildi.

BAŞESGİOĞLU: BİR HAFTA İÇİNDE SON KARARI VERİRİZ

Öte yandan, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu"nun kısa da olsa makul bir süre yürürlüğünü erteleme konusunda ortaya çıkan bir görüş bulunduğunu belirterek, 2007 yılının özellikleri de dikkate alınarak bir takvim belirlenebileceğini söyledi.

Başesgioğlu, “2007 yılının özellikleri de dikkate alınarak bir takvim belirlenebilir. Ama henüz bunu daha hükümet seviyesinde tartışmadık. Zannediyorum bir hafta içerisinde bu konudaki son kararı sizlerle paylaşırız” diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde