The Plaza'ya neden el kondu?

The Plaza'ya neden el kondu?

TMSF'nin Cavit Çağlar için düğmeğe basılmasının ayrıntıları belli oldu.

The Plaza'ya neden el kondu?
16px
24px
23.02.2008 14:02
ABONE OLgoogle

TMSF'NİN önceki gece operasyonu sonrası dün TMSF'ye gelerek burada bir süre yetkililerle görüşen Cavit Çağlar çıkışta protokolün devam ettiğini iddia etti ve “Herhangi birşey yok. Gazetede çıkan haber doğru değil. TMSF açıklama yapacak” dedi.

TMSF yetkilileri ise VATAN gazetesinde dün Cavit Çağlar'a TMSF operasyonu başlığı ile çıkan haberin satırı satırına doğru olduğunu vurgularken, BİS Enerji'nin yüzde 50'sine haciz ve Plaza Otel'in işletmecisi olan Yasemin Turizm'in tamamına el konulduğunu vurguladılar.

TMSF yetkilileri, Çağlar'ın “Otel benim değil” açıklaması ile ilgili de şu yorumda bulundular: “İnterbank devrolduğunda grup hisseleri üçüncü şahıslara devredilmeye başlandı. Çağlar bazı şirketleri sattığını ifade ediyor ama biz yaptığımız takiplerde grubun muvazaalı işlemler yaptığını, satışların kağıt üzerinde olduğunu tespit ettik. Bu nedenle Plaza Otel'e de el konuldu.”

Cavit Çağlar The Plaza Oteli 1998 yılında Cevahir Grubu'ndan satın aldı. The Plaza Hotel'e 1999 yılında İnterbank'a el konduğu dönemde İsviçre'de yaşayan Leon Nihat Bahra'nın ortak olduğu iddia edildi.

TMSF'nin Çağlar şirketlerine el koymasının ardından The Plaza'da sadece yüzde 25'lik hisse TMSF'ye geçti. Bahra daha sonra TMSF'den bu hisseleri 7.4 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Ancak Bahra'nın ilk etaptaki alımı banka kaynakları kullanarak yaptığı, yani TMSF'den mal kaçırıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Yasemin Turizm A.Ş'nin yüzde 75'lik hissesine el konuldu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde