Tevfik Bilgin göreve başlıyor

Tevfik Bilgin göreve başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı'na yeniden atanan Tevfik Bilgin, bugün Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu huzurunda yemin ederek görevine başlayacak.

Tevfik Bilgin göreve başlıyor
16px
24px
11.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

BDDK Başkanları, görevi süresince, görevlerini tam bir dikkat, dürüstlük ve tarafsızlıkla yürüteceklerine, kanun hükümlerine aykırı hareket etmeyeceklerine ve ettirmeyeceklerine' dair Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu huzurunda yemin ediyorlar; yemin etmedikçe başkan ve üyeler göreve başlayamıyor. Görev süresi dolan Bilgin'in yeniden atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, 6 Nisan Perşembe günü onay için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderilmiş; Sezer de bir gün sonra 7 Nisan'da kararnameyi onaylamış ve konuya ilişkin atama kararı Resmi Gazete'de 8 Nisan'da yayınlanmıştı. Engin Akçakoca'dan kalan süreyi tamamlamak üzere 1 Aralık 2003'te BDDK başkanlığı'na getirilen Bilgin'in görev süresi 31 Mart'ta sona ermişti. Bankacılık Kanunu'nda geçen yıl yapılan düzenleme kapsamında kalan süreyi tamamlayan BDDK başkanlarına bu göreve ikinci kez atanmanın yolu açılmıştı. BDDK başkanlarının görev süresi altı yıl ve süresi biten bu göreve yeniden atanamıyor.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde