TeliaSonera, tam bağımsız üye istiyor

TeliaSonera, tam bağımsız üye istiyor

TeliaSonera, Turkcell Yönetim Kurulu'na girecek bağımsız üyelerin profillerinin, hissedarlarla tamamen ilişkisiz ve gerçekten bağımsız olması gerektiğini bildirdi.

TeliaSonera, tam bağımsız üye istiyor
16px
24px
16.05.2006 12:52
ABONE OLgoogle

TeliaSonera'dan yapılan açıklamada, hissedarı olduğu Turkcell İletişim'in 22 Mayıs 2006 tarihinde Genel Kurulu'nun yapılacağı hatırlatıldı.

Turkcell Genel Kurulu öncesi 'bağımsız yönetim kurulu üyeliği' konusu üzerinde durulması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, daha önce Turkcell Holding'in, şirketin yönetim kuruluna 2 üyenin TeliaSonera'dan, 2 üyenin de Çukurova Grubu'ndan aday gösterilmesi gerektiği kararı aldığı ifade edildi.

Açıklamada, tarafların daha önce kararlaştırıldığı şekilde 2'şer üyeyi TeliaSonera ve Çukurova Grubu'ndan aday göstermesi, bunun yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu kararları gereğince de 3 üyenin 'bağımsız üye' gösterilmesi gerektiğine işaret edildi. Finans çevrelerinin gözünde, bağımsız yönetim kurulu üyelerinin profillerinin, Turkcell'in en büyük hissedarlarıyla tamamen ilişkisiz ve gerçekten bağımsız olması gerektiği belirtildi. TeliaSonera Üst Yöneticisi (CEO) Anders Igel, Turkcell'de yaşanan sorunlara çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, bunun Turkcell'in uzun dönem gelişimi için önemli olduğuna işaret etti. Igel, iyi yöneticilik prensipleri doğrultusunda gerekli adımları atmaya devam edeceklerini ve TeliaSonera'ın yasal haklarını koruyacaklarını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde