Takva

Koyu dindar bir Müslüman adamın inançları, tahrikler ve modern dünyanın getirdikleriyle altüst olur ve bu, ondaki Allah korkusunun, kısa zamanda akli dengesini zedelemesine yol açar.

Takva
16px
24px
02.12.2006 22:59
ABONE OLgoogle

Senaryosu Önder Çakar"a ait olan, yönetmenliğini Özer Kızıltan"ın yaptığı, yapımcılığını Türkiye"den Yeni Sinemacılar ve Almanya"dan Fatih Akın - Corazon Film"in üstlendiği, başrollerini Erkan Can, Güven Kıraç, Meray Ülgen, Engin Günaydın, Settar Tanrıöğen, Erman Saban ve Öznur Kula"nın paylaştığı, film festivallerinden aldığı ödüllerle dikkatleri üzerine toplayan "Takva" gösterime girdi.

Toronto Film Festivali"nde Jüri Özel Ödülü alan, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali"nden En İyi 2. Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu dahil 9 ödülle dönen "Takva", kendi küçük dünyasında yaşayan, "dini bütün" takva sahibi, günahtan korkan, sıradan bir adamın (Erkan Can), güçlü bir tarikatın kira toplayıcısı olarak görevlendirildikten sonra yaşadığı değişimi anlatıyor.

Kahramanın modern dünyaya uyumsuzluğu, kendini adadığı değerlerin bir bir yıkılmasına vicdanının dayanamaması ve baştan beri var olan cinsel bunalımları sonucu akli dengesini yitirmesini konu alan, güncel konusuyla gündem yaratacak yılın iddialı filmi!

ÖMRÜNÜ GÜNAHTAN SAKINARAK YAŞAYAN YALNIZ BİR ADAMIN HİKAYESİ...
Geleneksel bir İstanbul mahallesinde doğmuş olan Muharrem 30 yılı aşkın bir süredir aynı mahallede yaşamaktadır. Sâde bir işi vardır. Mütevazı ve içe dönük bir kişi olan Muharrem gece gündüz ibadet ederek, cinsellikten uzak, en sert İslami akidelere sıkı sıkıya bağlı bir yaşam sürdürmektedir.

Muharrem"in koyu dindarlığı, varlıklı ve güçlü bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker. Onun alkışlanası güvenilirliği ve vicdani zenginliği, bu şeyhin kendisine tarikatın sahip olduğu sayısız mülkün kira toplayıcısı olarak çalışacağı idari bir görev teklif etmesine yol açar.

Yeni giysiler, cep telefonu ve bilgisayarla donatılmış Muharrem, şimdi uzun zamandır uzağında kalmayı başardığı modern dış dünyanın içindedir. Saf bakışları kısa zamanda içki tüketimi ve hayır konularına karşı gösterilen çelişkili davranışlara şahit olur.

Muharrem, artık tahakküm eden ve mağrur bir kişi olmuştur. Çalıştığı yerde elinde olmadan bir yolsuzluk yapar. Daha da kötüsü, Muharrem"in iç huzuru gitgide bir işkence haline gelen, gece gündüz kendisini rüyalarında cezbeden baştan çıkarıcı bir kadının görüntüsü ile allak bullak olur.

Muharrem yaşamını dünyevi ve manevi değerleri birbirlerinden ayırabilme üzerine kurmuştur. Ama kendini adadığı değerler bir bir yıkılmaktadır. Allah korkusu akli dengesini zedelemeye başlamıştır.

FİLMİN KÜNYESİ
Yapım: Yeni Sinemacılık - Corazon International
Yönetmen: Özer Kızıltan
Yapımcı: Sevil Demirci- Önder Çakar- Andreas Thiel
Senaryo: Önder Çakar
Müzik: Gökçe Akçelik
Kurgu: Andrew Bird / Niko
Görüntü Yönetmeni: Soykut Turan
Yürütücü Yapımcı: Falk Nagel- Feridun Koç
Sanat Yönetmeni: Erol Taştan
Kostüm: Ayten Şentürk
Ses: Onur Yavuz

Oyuncular:
Erkan Can (Muharrem)
Güven Kıraç (Rauf)
Meray Ülgen (Şeyh)
Erman Saban (Muhittin)
Öznur Kula (Hacer)
Settar Tanrıöğen (Ali Bey)
Murat Cemcir (Mahmut)
Engin Günaydın (Erol)
Hakan Gürsoytrak (Devran)
Müfit Aytekin (Ünal)

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde