Süper başsavcı, rüşveti ortaya çıkardı

Süper başsavcı, rüşveti ortaya çıkardı

Çorlu Başsavcısı, devlet dairelerinin içine saplandığı rüşvet çarkı, başsavcının dedektif gibi sezgileriyle çözüldü.

Süper başsavcı, rüşveti ortaya çıkardı
16px
24px
26.05.2008 08:35
ABONE OLgoogle

Çorlu Başsavcısı, polise yaptığı ihbarlardan sonuç alamayınca şüphelenip jandarmayı devreye soktu. Tapu ve Vergi Daireleri, Belediye ile Emniyet"in karıştığı rüşvet çarkını ortaya çıkardı

İstanbul"a 1 saat uzaklıkta bulunan ve hızla gelişen sanayi bölgesi Çorlu"da devlet dairelerinin içine saplandığı rüşvet çarkı, başsavcının dedektif gibi sezgileriyle çözüldü. Başsavcı Orhan Çetingül 4 yıldır görev yaptığı Çorlu"da son zamanlarda ardı ardına polise gönderdiği suç duyuruları ve ihbarlardan bir sonuç alamayınca artık şüphelerinde haklı olduğuna karar verdi. Elinde son olarak 800 bin YTL"lik tapu sahtekarlığı ihbarı vardı.

Bir vatandaşın ihbarına göre aldığı arsanın evraklarının tamamı sahteydi. Durumu polise bildirmek yerine Başsavcı, konuyu bizzat kendisi takip etmeye karar verdi. Çetin Gül, polis bölgesi olmasına rağmen olayı Tekirdağ Jandarma Komutanlığı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü"ne havale etti.

Kendisi dışında hiç kimseye bilgi verilmeyecekti. Teknik takipler, dinlemeler ve izleme 8 ayı buldu. Sonunda düğmeye basıldı. Tapu, Vergi Dairesi, Belediye ve Emniyet"te art arda operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alınıp tutuklandı.

Ancak baskınlar henüz bitmedi. Jandarmanın önümüzdeki günlerde de belediye başta olmak üzere birçok kamu kuruluşu ile bu çarkın içindeki işadamlarına dönük operasyon düzenleyeceği kaydedildi. 

Tapu Dairesi"nde vurgun yapılıyor  
 
Jandarma, Çorlu Tapu Sicil Müdürlüğü"nde işlem için gelen vatandaşlardan en basit işlem için 50 YTL rüşvet alındığını belirledi. Rüşveti vermeyen vatandaşların işleri yokuşa sürülüyor, para ödenmeden de işlem asla yapılmıyordu. Bu şekilde toplanan para bir kasada biriktikten sonra çarkı kuranlar arasında mesai bitiminde eşit bir biçimde pay ediliyordu.

1"e alıp 10"a satıyorlar

Buradaki rüşvet çetesi, Çorlu Belediyesi Ruhsat Müdürü Nezihe Geylan ile memur Cemile P."den vasfı değiştirilecek arsaları önceden öğreniyordu. Bu arsalar da genelde “imara açılmayan tarlalar” oluyordu. Belediye tarlalara “imar izni verilmesini” kararlaştırınca, şebeke önceden haber alıp, tarlayı ucuza alıyor, daha sonra “imar izni” çıkınca da, tapularını bir şekilde parsel parsel ayırıp, metre karesini örneğin 100 YTL"den aldıkları arsaları on katı fiyatına satarak müthiş paralar kazanıyorlardı. Kazanılan paradan Belediye Ruhsat Müdürlüğü"ndeki bağlantılı kişilere de payları veriliyordu.

Sahte tapu yapıyorlar

Tapu Sicil Müdürlüğü"ndeki şebekenin tek işi bu değildi. Aynı şebeke uzun yıllar yurtdışında yaşayan ve orada ölen arsa ve tarla sahiplerini kurumun arşivlerinden tespit ediyor, sonra da onlardan kalan arsa ve tarlaları mirasçılarına devredilmeden önce parselleyerek sahte tapularla satıyorlardı. Alıcılara “tıpkısının aynısı” gibi verilen tapu senetleri sicil defterine de işlenmiyordu.

Liderleri Gençoğlu

Tapu Müdürlüğü"ndeki bu işler Müdür Ömer Yılmaz"ın oluru ile yapılıyordu. Şebekenin liderliğini ise memur olarak çalışan Nihat Gençoğlu"ydu. 1000 YTL. maaşı olan Gençoğlu yapılan tüm bu işlerden en büyük payı alan isimdi. Gençoğlunun onlarca dairesi, lüks otomobilleri ve işyerleri olduğu tespit edildi.

11 kişi tutuklandı

Tekirdağ Jandarma Komutanlığı; Çorlu Tapu Sicil Müdürlüğü, Çorlu Belediyesi ve özel bir bankanın şubesine 9 Mayıs"ta “Mekan” adı verilen eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. Tapu Sicil Müdürü Ömer Yılmaz, görevli memurlar Nihat Gençoğlu ve kardeşi Mustafa Gençoğlu ile olaya karışan Aysun Yıldırır, Aysun Ergene, Fatma Özçelik, Mustafa Gençoğlu, Mehmet Yayla, Mehmet Emin Ateş, Atilla Burgaz, Mehmet Tekin ve Muharrem emlakçı Geren"in de aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu.
 
21 daireli tapu memuru 

YapIlan araştırmada Nihat Gençoğlu"nun, Çorlu bölgesinde 21 daire ve arsa sahibi olduğu belirlendi. Gençoğlu, bu daire ve arsaları daha sonra kardeşi Mehmet Gençoğlu başta olmak üzere birçok kişinin üzerine yaptırdı.
Aylık maaşı 1000 YTL olan Gençoğlu, her ay maaşından daha fazla cep telefonu faturası ödüyordu. Aldığı parayla kardeşi Mehmet Gençoğlu üzerine 40 kişinin çalıştığı kot taşlama atölyesi açtı. Bu işyerine özel şoförü olan 55 bin euro değerindeki lüks bir Mercedes"le gidip geliyordu. Gençoğlu"nun üzerinde bunun dışında toplam değeri 400 bin YTL olan 4, yakınlarının üzerine de 5 araç olduğu tespit edildi. 

Vergi Dairesi rüşvet alıyor Emniyet ise görmüyor  
 
Çorlu"da, Jandarma"nın mercek altına aldığı bir diğer kurum da Vergi Dairesi Müdürlüğü"ydü. Çorlu sanayinin yoğun olduğu bir ilçe olduğu için Vergi Dairesi, çok kilit bir rol oynuyordu. Çorlu Vergi Müdürü Murat Çetin Adıgüzel hakkında, bazı mükelleflerin vergi ile ilgili sorunlarını “rüşvet” karşılığı çözdüğü, beyannamelerini vermeyen işadamlarına kolaylık sağladığı, kazançlarını düşük gösteren yüksek cirolu işyerlerini idare ettiği ve vergi borcu olduğu için yurtdışına çıkış yasağı konulan işadamlarına izin çıkarttığı yönündeki iddialar vardı.
Jandarma, bu iddiaları doğrulayan ipuçlarına ulaştı. Adıgüzel"in telefon konuşmalarında, “Kağıt var mı, yok mu? Boş mu, dolu mu? Doluysa gel görüşelim?” dediği tespit edildi.

“Onu listeden çıkar”

Adıgüzel, bütün bu işleri yaparken iddiaya göre zaman zaman Çorlu Emniyet Müdürü Muhittin Sert"ten de yardım alıyordu. Hatta yapılan teknik takipte Adıgüzel ile Sert arasında geçen bir konuşma da tespit edildi. Adıgüzel, adı bir emniyet soruşturmasına karışan işadamı bir yakını için Muhittin Sert"i arayarak, “Listedekilerden biri samimi bir arkadaşım. Onu listeden çıkarabilir misin?” dediği, Emniyet Müdürü Sert"in de, “Olur müdürüm yaparız. Ama siz de bizi görürsünüz artık” dediği ve o şahıs yerine başkasının adını listeye eklediği telefon dinlemesine takıldı.

Birlikte kaza yaptılar

Hatta Vergi Dairesi Müdürü Adıgüzel, 26 Nisan Cumartesi günü Emniyet Müdürü Muhittin Sert ile kendi aracıyla Çorlu dışında bir gezintiye çıktı. Gezi dönüşü araçları yolda hafif hasarlı bir kaza yaptı. Jandarma da bunu kazayı tespit etti. İkilinin birlikte aynı arabada kaza yaptığı Çorlu Başsavcı Çetingül"e iletildi. Başsavcı"nın talebiyle düğmeye basıldı.
Çorlu Emniyet Müdürü Muhittin Sert, 27 Nisan Pazar günü sabaha doğru Tekirdağ Emniyet Müdürü Cemil Demir tarafından telefonla aranarak görevden alındı. Sert"in yerine 3"üncü sınıf Emniyet Müdürü Şevket Karaşahin atandı.

“Rüşvete göz yumdu” iddiası

Sert"in görevden alınmasının nedeni Tapu Sicil Müdürlüğü, Vergi Dairesi Müdürlüğü ve Belediye Ruhsat İşleri Müdürlüğü ile ilgili rüşvet iddialarına dair hiçbir işlem yapmadığı ve Vergi Dairesi Müdürü Murat Çetin Adıgüzel"in isteği üzerine zanlı birini listeden çıkarıp, yerine başkasının adını listeye eklediği iddiasıydı. İçişleri Bakanlığı"da Emniyet Genel Müdürlüğü"ne bir yazı göndererek, Sert"in yargılanmasının önünü açtı.

17 kişi gözaltında

Emniyet Müdürü Muhittin Sert görevden alındıktan bir gün sonra Vergi Dairesi Müdürü Murat Çetin Adıgüzel"e operasyon düzenlendi. “Veren 6” adlı operasyonda gözaltına alınan 17 kişiden Murat Çetin Adıgüzel, Mali Müşavir Nuri K. ile manavlık yapan İsa B. "Rüşvet, irtikap, suç işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan tutuklanarak Çorlu Cezaevi"ne gönderildi.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde