Stone'dan ABD'nin Irak ve Afgan politikalarına eleştiri

Stone'dan ABD'nin Irak ve Afgan politikalarına eleştiri

Amerikalı sinema oyuncusu Sharon Stone, 11 Eylül saldırılarının, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaşlarının bahanesi olamayacağını söyledi.

Stone'dan ABD'nin Irak ve Afgan politikalarına eleştiri
16px
24px
18.02.2008 13:32
ABONE OLgoogle

Amerikalı sinema oyuncusu Sharon Stone, 11 Eylül saldırılarının, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaşlarının bahanesi olamayacağını söyledi. Sharon Stone, Arap ülkelerinde yayımlanan, merkezi Londra'da bulunan Suudi sermayeli El Hayat gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin Irak ve Afganistan politikalarını eleştirdi.

Amerikan kamuoyunun Irak ve Afganistan savaşlarını başlangıçta nasıl desteklediğini ve sadece sonuçlarına tepki göstermelerini anlayamadığını kaydeden Stone, ayrıca Amerikan halkının ölen binlerce Amerikan askerinin yanında yüz binlerce Iraklının ölümünü görmezden gelmesinden üzüntü duyduğunu belirtti.

Sharon Stone, ''Savaşı seçtiğimiz zaman kan dökmeyi, cinayeti ve işkenceyi seçtiğimizi bilmemiz gerekiyor. Kamuoyunun ilgisi 4 bin Amerikan askerinin ölümü üzerine yoğunlaşırken, 600 binden fazla Iraklının ölümünün görmezden gelinmesinden büyük acı duyuyorum. Savaş bir film değil; ölü bedenler, kurbanlar, sakat kalanlar, öksüzler, dullar ve yerlerinden edilenlerle bir felaket'' diye konuştu.

Bölgeye kendisi için bazı yanıtları bulmaya geldiğini söyleyen Stone, Amerikan medyasının kamuoyuna gerçekleri yansıtmadığını, aksine örtbas ettiğini ifade etti. Stone, ''Amerikan medyasında gerçeklerin ne kadar değiştirildiğini ya da örtbas edildiğini fark edince üzüntü duydum'' dedi.

İran ile herhangi bir askeri çatışmaya girilmesine karşı olduğunu belirten Stone, Batı ülkelerinin Tahran ile görüşmeler ve ticari boykot, yaptırımlar gibi diğer baskı yöntemlerini kullanarak sorunu çözmesi gerektiğini kaydetti. Sharon Stone, ayrıca Orta Doğu sorununun onlarca yıldır çözülememesi nedeniyle Arap ülkeleri ve İsrail'i de eleştirdi.

Sinema oyuncusunun El Hayat gazetesinde bugün bazı bölümleri Arapça yayımlanan demeci, Aralık ayında dördüncü Uluslararası Dubai Film Festivali için Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunduğu sırada İngilizce olarak verdiği, demecin tamamının Çarşamba günü El Hayat'ın kardeş yayını Leha'da yayımlanacağı bildirildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde