Şirketleri battı onlar zengin oldu

Şirketleri battı onlar zengin oldu

Lehman, Fannie Mae ve Freddie Mac, Merrill Lynch ve Bearn Stearns'ın CEO'ları ne kadar tazminat aldı?

Şirketleri battı onlar zengin oldu
16px
24px
02.10.2008 22:07
ABONE OLgoogle

ABD'de mali krize neden olan banka iflasları CEO'ları pek de etkilemiyor. Lehman, Fannie Mae ve Freddie Mac, Merrill Lynch ve Bearn Stearns'ın CEO'larının şirketlerinden aldıkları tazminatın toplamı 158 milyon Dolar'ı buluyor.

ABD bir yandan 700 milyar dolarlık kurtarma paketi ile boğuşurken bir yandan başta ABD olmak üzere büyük bir mali krize neden olan batık bankaların CEO'larının tazminatlarını konuşuyor.

Ekonomi Politikaları Kurumu'nun verilerine göre Lehman Brothers, Merrill Lynch, Bearn Stearns, Fannie Mae ve Freddie Mac CEO'larının şirketlerinden aldıkları tazminatların toplamı 158 milyon doları buluyor. Ülke mali krizle boğuşurken gemilerini kurtaramayan CEO'ların aldıkları tazminat ülkede tartışma konusu yarattı.

NORMAL MAAŞIN 275 KATI

Ekonomi Politikaları Kurumu, CEO'ların aldıkları tazminatın, normal bir çalışanın aylık maaşının 275 katı olduğunu açıkladı. ABD'li ekonomist Charles Elson, hükümet yetkililerinin CEO tazminatlarıyla ilgili gereken düzenlemeyi bir türlü yapamadığını ifade ederek," Hükümet, üst düzey yönetici tazminatlarıyla ilgili gereken düzenlemeleri bir türlü yapamıyor. Bu, ileride büyük problemlere yol açacak" dedi.

Uzmanlar, 15 yıl öncesine kadar hükümetlerin CEO tazminatlarıyla ilgili bir dizi çalışma yaptıklarını, özellikle vergi konusunda önemli çalışmalar olduğunu ancak bu çalışmaların bir türlü sonuçlanamadığını söyledi. Bazı ekonomistleri, CEO tazminatlarının 'performansa bağlı' olarak verilmesinin bir ara gündeme geldiğini ancak bunun da bir süre sonra gündemden düştüğünü ifade etti.

Bazı ekonomistlere göre ise finansal krize neden olan etkenlerden biri de şirketler tarafından ödenen yüklü tazminatlar.

Uzmanlara göre üst yönetici tazmintlarında yeni düzenlemeler çok uzakta görünüyor. Tazminat Uzmanı Alan Johnson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada," Bir mahkemenin CEO tazminatlarının düşürülmesiyle ilgili bir davayı hayal edemiyorum. Olsa bile başarılı olması çok zor. Bununla ilgili geçmiş hükümetler bazı çalışmalar yaptıysa da bir türlü başarılı olmadı. Şirketler batıyor, CEO'lar milyonlarca tazminatı alıp hayatlarına devam ediyor" şeklinde konuştu.

ABD'li ekonomistler bu işte şirketlerin yönetim kurullarının kilit rol oynadıklarını, ancak yönetim kurullarında da 'çok akıllı' insanların olduğunu söyledi.

İşte ABD'de mali krize neden olan batık bankalar ve CEO'larının aldıkları tazminatlar;

Lehman Brohters, Richard Fuld: 40 milyon dolar
Merrill Lynch, Stanley O'Neal: 46 milyon dolar
Bear Stearns, James Cayne: 40 milyon dolar
Freddie Mac, Richard Syron: 20 milyon dolar
Fannie Mae, Daniel Mudd: 12.2 milyon dolar 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde