Sezer'den AKP'ye Ali Dibo incelemesi

Sezer'den AKP'ye Ali Dibo incelemesi

Cumhurbaşkanı Sezer'e bağlı Devlet Denetleme Kurumu'nun, Kamu İhale Kurumu'nda başlattığı inceleme AKP'ye yöneltilen Ali Dibo düzeni iddiaları ile aynı dönemde başladı. İhalelerin verildiği iddia edilen AKP'liler...

Sezer'den AKP'ye Ali Dibo incelemesi
16px
24px
07.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Neşe Karanfil'in haberi

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) Kamu İhale Kurumu'nda (KİK) inceleme başlattığı öğrenildi. Yaklaşık 2 aydır uzman Recep Sanal başkanlığında sürdürülen inceleme için 3 uzmanın da diğer kurumlardan getirildiği öğrenildi. Sanal'ın ekibinde hesap uzmanı, istatistik ve bayındırlık uzmanının yer aldığı bildirildi. İncelemenin AKP'ye yöneltilen Ali Dibo düzeni iddialarının basında yer almasından sonra başlaması dikkat çekti. KİK, Hatay'da yapılan 300'e yakın ihaleyle ilgili incelemesine ise "belgeler" üzerinden devam ediyor.

Recep Sanal başkanlığındaki DDK ekibinin çalıştığı odanın KİK Başkanı Hasan Gül'ün odasının tam karşısında olduğu öğrenildi. DDK bir kuruma denetime gittiğinde oda tahsis ediliyor ve her türlü incelemeyi yapabiliyor. Gül'ün üçüncü katta bulunan makam odasının karşısında yer alan odanın kapısında da "Cumhurbaşkanlığı DDK" yazılı bir kâğıdın asılı durduğu kaydediliyor. Hasan Gül yaş sınırı nedeniyle emekli olan Sener Akkaynak'ın yerine 27 Nisan 2006 tarihinde bu göreve atanmıştı.

Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül ise Hatay'daki ihalelerle ilgili yaklaşık 300 dosya üzerinde inceleme yaptıklarını ve incelemenin devam ettiğini söyledi. Çok sayıda dosya olduğunu ve dosyalarda bazı eksiklikler gördüklerini anlatan Gül, dosyaların tamamlanması gerektiğini, bunun için ilgili kurumlardan eksik belgelerin istendiğini bildirdi.

TCK'ya göre suç olmazsa 'idare'ye bildiririz
İncelemenin ne zaman tamamlanacağına ilişkin olarak ise Gül, bu tür incelemelerde herhangi bir süre kısıtlamasının olmadığını ifade etti. KİK olarak yapılan incelemeden sonra 3 sonucun ortaya çıkabileceğini dile getiren Gül, ilkinin "hiçbir şey çıkmaması" olacağını söyledi. Bu durumda yapılacak bir şeyin kalmayacağını ifade eden Gül, ikinci olarak Türk Ceza Kanunu'na göre suçun tespit edilebileceğini o zaman da savcılığa durumun bildirileceğini kaydetti. Gül "Üçüncü olarak da Türk Ceza Kanunu'na göre suç olmaz ama 'idare'nin bir suçu olabilir. O zaman gerekli işlemleri yapmak üzere konu 'idare'ye bildirilir" dedi.

Ali Dibo ihaleleri nasıl ortaya çıktı?
Mart ayında Hatay'daki ihalelerin hemen hemen hepsinin AKP'lilerin kurduğu şirketlere verildiği iddiaları gündeme gelmişti. DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan, AKP Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin'in bürokratlara ihale baskısı yaptığını ileri sürmüştü. Hatay'da son 3 yılda 271 ihalenin AKP'li yöneticilere ve yakınlarına verildiği dile getirilmişti. Kamuoyunda bu durum yöresel bir deyim olan "Ali Dibo düzeni" olarak nitelendirildi. Kamu İhale Kurumu ve Hatay Cumhuriyet Savcılığı da konuyla ilgili inceleme başlattı. Hatay Valiliği gerekli evrakı KİK'e gönderdiğini açıkladı.

İhalelerin verildiği iddia edilen AKP'liler
* Ömer Akçay (İlçe Yönetim Kurulu Üyesi): Antakya Devlet Hastanesi ve Doğumevi yufka ekmek, yiyecek, genel temizlik, güvenlik ihtiyaçları; Köy Hizmetleri ve belediyeye araç kiralama; Yayladağ Lisesi hizmet alımı. (16 ihale)

* Ömer İshakoğlu (Eski İl Gençlik Kolları Başkanı, Belediye Meclis Üyesi'nin kardeşi): Sağlık Müdürlüğü; Reyhanlı, Kırıkhan, Dörtyol, İskenderun, Körfez, Antakya, Hatay devlet hastaneleri; İskenderun ve Antakya doğumevleri; SSK Antakya Hastanesi tıbbı cihaz, malzeme, ilaç alımı. (169 ihale)

* İsmail Zobu (İlçe Yönetim Kurulu Üyesi): Antakya Doğumevi tıbbi malzeme, kumaş alımı; belediye araç kiralama; Hassa Hastanesi temizlik ve otomasyon hizmetleri. (10 ihale)

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde