Sessiz sedasız zam!..

Sessiz sedasız zam!..

MÜSTEŞAR AKTAN GİZLİ ZAMMI SAVUNDU: ÇALIŞTIK VE EK ZAMMI HAK ETTİK

Sessiz sedasız zam!..
16px
24px
18.08.2006 12:09
ABONE OLgoogle

Hükümetle memur sendikaları arasında sürdürülen toplu görüşmelerin ikinci turuna sendikacılarla Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan arasındaki ek zam tartışması damgasını vurdu. Sendikacılardan birinin, "Maliye çalışanlarına 600 YTL ek zam yaptınız. Şimdi bize niye zam vermekten kaçınıyorsunuz" sorusuna Müsteşar Aktan

"Biz çalıştık ve bunu hak ettik" karşılığını verdi. Aktan, şunları söyledi: "Bu haksız bir şey değil. Apar topar da çıkmadı. TBMM'den herkesin bilgisi dahilinde şeffaf bir şekilde geçti. Bu zammı alanlar da 20-25 kişidir. Müsteşar, müşteşar yardımcısı, daire başkanı için geçerlidir. Ek ödeme almıyorduk. Bu düzenleme ile hak ettiğimizin bir kısmını alacağız. Maliye Bakanlığı'nda 70 bin kişi çalışıyor. Ekstra ayrıcalık tanımamız doğru değil." Toplu görüşmelerin ikinci turuna, geçen toplantıda yarım kalan yüzde 2.38'lik enflasyon farkının ne zamandan itibaren verileceğine ilişkin tartışmalarla başladı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız "Biz Nisan ayından itibaren verilmesinde ısrarcıyız" dedi. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise "Yüzde 2.38 yeterli değil. Bizim için nisan ya da temmuzdan başlaması önemli değil. İlk ve ikinci altı aylar için yüzde 5 istiyoruz" diye konuştu. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise yüzde 2.38'lik farkın ocak ya da nisandan itibaren verilmesini istediklerini bildirdi.

MALİYE YİNE KARŞI ÇIKTI

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Aktan ise memurlara yüzde 2.38 farkın Ocak ayından itibaren ödenmesinin bütçeye 450 milyon YTL yük getireceğini söyledi. Aktan, "Nisana kadar verilen zam zaten enflasyonun üzerindeydi. Nisandan sonraki enflasyon artışıyla nisandan önceki maaş fazlası birbirini telafi ediyor. Dolayısıyla temmuzdan öncesi için enflasyon farkı vermeye gerek yok" görüşünü savundu.

Bunun üzerine Bakan Şahin, "Öyle olsa da biz kamu çalışanlarına söz verdik. O sözümüzün arkasındayız. Bu enflasyon farkını vereceğiz" dedi. Zamanlamada bir anlaşmaya varılamaması üzerine, Bakan Şahin, tıkanıp kalmak yerine diğer gündem maddelerine geçmeyi teklif etti. Farkın ödenmesi konusu görüşmelerin sonuna bırakıldı. Şahin, 3.5 saat süren toplantı sonrası yaptığı açıklamada da, enflasyon farkının 1 Temmuz'dan itibaren ödenmesi konusunda ısrarlı olduklarını bildirdi. Görüşmelere 22 Ağustos'ta devam etme kararı aldıklarını belirten Şahin, 2007'de ilgili kamu görevlilerine hangi mali ve sosyal hakların verileceğinin bu toplantıda görüşüleceğini söyledi.

Memura enflasyon kadar bürokrata ise yüzde 20 zam

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bütçede dengeler bozulur gerekçesiyle memura enflasyonun üzerinde zam yapılmasına karşı çıkarken kendi bürokratlarına Meclis kapanmadan önce son dakikada yüzde 20'yi aşan oranda artış yaptığı ortaya çıktı.

Unakıtan'ın Meclis kapanırken hakim ve savcıların maaşlarını düzenleyen yasaya son dakikada bürokratlara temsil tazminatıyla ilgili bir madde eklettiği öğrenildi.Yeni düzenleme, ek ödeme miktarı ne olursa olsun bürokratlara temsil tazminatının yüzde 80'inin ödenmesi zorunluluğu getirdi. Bu yolla hem temsil tazminatı hem de ek ödeme alan sayılı kurumlardan biri olan Maliye'deki bürokratlar otomatik olarak zamlı maaşa kavuşturuldu. 8 Temmuz'da yürürlüğe giren düzenlemeyle Maliye Bakanlığı Müsteşarı'nın maaşı 665 YTL, genel müdür ve müsteşar yardımcılarının maaşları da 595 YTL artmış oldu.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde