Serdengeçti’nin ekibi bütçede yine açık buldu

Serdengeçti’nin ekibi bütçede yine açık buldu

Serdengeçti"nin de yer aldığı TEPAV, Kasım"da 63.6 milyon YTL fazla verdi denilen bütçede, aslında 1.6 milyar YTL"lik açık olduğunu açıkladı

Serdengeçti’nin ekibi bütçede yine açık buldu
16px
24px
20.01.2007 06:07
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti ve eski başkan yardımcılarının da yer aldığı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı"ndan (TEPAV), Maliye Bakanı Kemal Unakıtan"ın büyük başarı olarak nitelendirdiği bütçeye sert eleştiri geldi. TEPAV İstikrar Enstitüsü mali saydamlıktan geriye dönüş yaşandığı uyarısı yaparken, Kasım"da 63.5 milyon YTL fazla verdi denilen bütçede aslında 1.6 milyar YTL"lik açık olduğunu kaydedildi.

HARCAMALAR GİZLENİYOR
TEPAV İstikrar Enstitüsü"nün Kasım ayı Bütçe Raporu dün açıklanırken, raporda çarpıcı tespitlere yer verildi. Raporun “Mali Saydamlıktan Geriye Gidiş: 4749 Sayılı Yasa"da Yapılan Değişiklikler” başlıklı bölümünde, TBMM"den geçirilen söz konusu düzenlemeyle mali şeffaflıktan geri adım atıldığı kaydedildi. Düzenlemenin devlet tarafından yapılan harcamaların bütçeye gider yazılmaması gibi bir sonucu doğurduğu kaydedilen raporda, “Bu durum kamu açığının doğru hesaplanmadığı konusundaki süregelen görüş ve endişelerimize haklılık kazandıracak niteliktedir” denildi.

Raporda ayrıca başka bir olumsuz gelişme olarak da Kasım sonu itibarıyla bütçede bazı cari transfer kalemleri ve faiz giderleri gibi esnekliği olmayan harcamaların payının yükselmesi olarak gösterildi. Bu harcama kalemlerinin başında ise personel ve sosyal güvenlik kurumları giderleri ile yurtdışına yapılan transferler sıralandı.

Türk Telekom taksidi gelirleri şişirdi

* TEPAV İstikrar Enstitüsü"nün raporunda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından açıklanan ve fazla verdiği belirtilen bütçenin aslında açık yüklü olduğu kaydedildi. Raporda, Kasım ayında, bütçe harcamalarının önceki aylara oranla beklenenden daha düşük çıktığı kaydedilirken, bütçe gelirlerinin ise T.Telekom taksit ödemesinin bütçe içinde gösterilmesi ve Kurumlar Vergisi geçici vergi ödemesi gibi nedenlerle yüksek çıkarıldığı vurgulandı. Raporda, “Ancak mahalli idare ve fon paylarının tahsilat ve ödeme dönemlerindeki kayma düzeltilerek bütçe sonuçlarına bakıldığında, kümülatif olarak bütçenin Kasım ayı sonunda Maliye Bakanlığı tarafından açıklandığı şekilde 63,6 milyon YTL fazla değil, 1 milyar 619 milyon açık verdiği görülüyor” denildi.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde