Scarlett Johansson ChatGPT’ye dava açıyor

Scarlett Johansson ChatGPT’ye dava açıyor

Scarlett Johansson, OpenAI'nin ses modeli ChatGPT Sky'ın kendi sesiyle benzerliği hakkında açıklama yaptı ve yasal adımlar attı.

Scarlett Johansson ChatGPT’ye dava açıyor
16px
24px
26.05.2024 14:48Güncelleme: 26.05.2024 16:59
ABONE OLgoogle

OpenAI, geçtiğimiz haftaki etkinliğinde yeni ChatGPT modeli ChatGPT-4o’yu tanıttı ve bu modelle birlikte yapay zekanın yeni sesi Sky, verdiği cevaplarla insanları büyüledi ve bir yerden de tanıdık geliyordu. Sonrasında bu sesin, Her filminde Scarlett Johansson’un ses verdiği yapay zekaya aşırı benzediği iddia edildi. Ünlü aktris, avukatıyla durumu incelediklerini açıkladı.

Scarlett Johansson, ChatGPT Sky tartışması hakkında açıklama yaptı

OpenAI’nin yeni GPT-4o modelindeki Sky sesinin, Scarlett Johansson’ın “Her” filmindeki yapay zeka karakterine benzerliği dikkat çekti. Johansson, sesin nasıl geliştirildiğini öğrenmek için hukuki danışman tuttuğunu açıkladı. OpenAI ise sesin Johansson’a dayalı olmadığını iddia ediyor.

OpenAI, yeni ses modeli ChatGPT Sky’ı, kullanıcıların bu sesin Scarlett Johansson’ın “Her” filmindeki yapay zeka karakterine fazlasıyla benzediğini belirtmesi sebebiyle kullanımdan kaldırma kararı aldı. Johansson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada sesin nasıl geliştirildiğini öğrenmek için hukuki danışman tuttuğunu belirtti.


OpenAI ise sesin Johansson’a dayalı olmadığını savundu. Ancak, Johansson, OpenAI’nin daha önce sesini kullanmak için kendisiyle iletişime geçtiğini söyledi.

Johansson’ın açıklamalarının ardından, OpenAI’nin Sky ses modelinin geliştirilme süreci tartışma konusu oldu. Şirket, Sky’ın Johansson’ın sesine dayalı olmadığını savunurken, Johansson’ın bu iddiayı destekleyecek belgeleri sunduğu belirtiliyor.

Johansson, OpenAI’nin kendisiyle iletişime geçtiği ve sesini kullanmak istediğini, ancak kendisinin reddettiği yönündeki iddialarını yineledi. Bu durum, şirketin açıklamalarının doğruluğunu sorgulattı ve hukuki sürecin başlatılmasına neden oldu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde