Şaşırtan büyüme: 10 yıl önce bakkaldı

Şaşırtan büyüme: 10 yıl önce bakkaldı

Referandum sonrası güç tazeleyen AKP’nin, kendisine yakın yeni bir elit sınıf oluşturduğu belirtildi.

Şaşırtan büyüme: 10 yıl önce bakkaldı
16px
24px
16.09.2010 08:29
ABONE OLgoogle

Bloomberg’in analizine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, büyümeyi tetikledi, enflasyon baskılarını dindirerek, yeni nesil bir iş dünyasının oluşmasına neden oldu.

Analizde İstanbul’da, 54 katlı Sapphire adlı bir rezidans inşa eden Nahit Kiler’in de bu yeni iş dünyasından olduğuna dikkat çekildi. Binayı 250 milyon dolara mal eden Kiler Holding, bundan sadece on yıl kadar önce işine bakkal dükkânı olarak başladı. Erdoğan’ın 2003’te göreve gelmesinden bu yana, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 150 büyümesiyle şirket inşaat, enerji, turizm gibi farklı sektörlere yöneldi ve kârını üçe katladı.

Londra merkezli yatırım şirketi Autonomy Capital Research analistlerinden Hakan Kalkan, dindar olmanın Erdoğan hükümetiyle iş yapma konusunda yardımcı bir unsur olduğunu belirtti. Kalkan, “Hükümetten bazı ihaleler almak istiyorsunuz diyelim; o zaman daha dindar biçimde davranmanız gerekiyor” dedi.

Analize göre, yıldızı parlayanlar arasında Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın CEO’su olduğu Çalık Holding de var. Şirket, 2008’de, satışlardan 1.7 milyar dolar kazanç elde etti ve 2003’ten bu yana gelirini üç katına çıkardı.

Ali Metin Kazancı ve oğlu Cemil Kazancı’nın yönetiminde Aksa Enerji de söz konusu analizde anılırken madencilik şirketi Koza Anadolu Metal Madencilik’in dört yılda satışlarını iki katına çıkardığına dikkat çekildi.

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde