Sabancıların ilk 'göz ağrısı' yıkıldı

Sabancıların ilk 'göz ağrısı' yıkıldı

Sabancı ailesinin ''ilk göz ağrısı'' olarak nitelenen Bossa-1 tesislerinin yıkım çalışmaları tamamlandı.

Sabancıların ilk 'göz ağrısı' yıkıldı
16px
24px
25.10.2008 14:38
ABONE OLgoogle

Adana'da 1951 yılında 1 milyon lira sermaye ile kurulan ve Sabancı ailesinin ''ilk göz ağrısı'' olarak nitelenen Bossa-1 tesislerinin yıkım çalışmaları tamamlandı.

Channel Islands merkezli ve İstanbul, Kiev, Tiblis, Amsterdam'da ofisleri bulunan alışveriş merkezi proje geliştiricisi Acteeum Group tarafından 20,5 milyon dolar karşılığı satın alınan, yaklaşık 130 bin metre karelik alana iki katlı ''Ancora Adana'' alışveriş merkezi kurulacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Sabancı Topluluğunca 24 Mart 1951'de kurulan ''ilk göz ağrısı'' ve döneminde Türkiye'nin en büyük entegre tekstil kuruluşu Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri TAŞ'de çalışan yaklaşık 450 personel, modernizasyon çalışmaları kapsamında yaklaşık 3 yıl önce Ceyhan yolundaki Bossa 2 tesislerine taşınmıştı.

Bir milyon lira sermaye ile kurulan Bossa 1'in yaklaşık 54 yıllık üretiminin ardından atıl kalan ve personel lojmanlarının da bulunduğu 130 bin metre karelik alan ise mart ayında Acteeum Group'a 20 milyon 500 bin dolar karşılığında satılmıştı. Satış işlemlerinin sonuçlanmasının ardından başlatılan yıkım çalışmaları tamamlandı.

-YILLIK HEDEF 8 MİLYON ZİYARETÇİ-

Bossa 1 tesislerinin bulunduğu alana iki katlı ''Ancora Adana'' alışveriş merkezinin kurulacağı belirtildi. Proje çalışmaları tamamlanan merkezin temelinin önümüzdeki aylarda atılacağı, alışveriş merkezinin merkez Yüreğir ilçesini ticari ve sosyal faaliyetler açısından cazibe merkezi haline getirme yönünde katkı sağlayacağı kaydedildi.

Ancora Adana'nın, 58 bin metre karelik kiralanabilir alana sahip olacağı, 13 bin 500 metre karelik alanda hipermarket, yapı marketi, elektronik market, yiyecek-içecek firmaları ve sinema salonlarının hizmet vereceği bildirildi.

Kentin tarihi dokusundan ilham alan tasarımla yapılacak alışveriş merkezinin Akdeniz'in dinamizmi ve yerel hayat tarzının canlılığını yansıtacağı, kiracı mağazaların önde gelen yerli ve yabancı markalardan oluşacağı vurgulandı.

Yıllık ziyaretçi sayısı 8 milyon olarak hedeflenen merkezin yapım çalışmalarının 2010 yılı sonlarına doğru tamamlanmasının planlandığı, 2 bin 300 araç kapasiteli otopark alanı ile sorunsuz hizmet olanağı sunulacağı ifade edildi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde