Rus basını: Türk bankaları yeşil listeyi genişletecek

Rus basını: Türk bankaları yeşil listeyi genişletecek

Rus İzvestiya gazetesi, Türk bankalarının Rusya'dan ödeme kabülünü genişletme sözü verdiğini yazdı

Rus basını: Türk bankaları yeşil listeyi genişletecek
16px
24px
28.05.2024 12:02Güncelleme: 28.05.2024 12:15
ABONE OLgoogle

Rus İzvestiya gazetesi, Türk bankalarının Rusya'dan ödeme kabülünü genişletme sözü verdiğini yazdı. İzvestiya'nın Rus iş dünyasının temsilcilerine dayandırdığı haberinde, "Türk bankaları Rusya'dan ödeme kabulünü genişletme sözü verdi" değerlendirmesi yapıldı. Haberde, şubat ayından bu yana Türk bankalarının “yeşil liste” olarak kabul edilen turizm, gıda, ilaç gibi mal ve hizmetler için para transferlerine izin verdiğini, yaz aylarında bu listenin tüketim malları ve elektroniği de kapsayacak şekilde genişletileceği belirtildi.

Gazeteye konuşan bazı şirket temsilcileri "Türk bankalarının Rus işletmelerine yakında ödeme kabulünü genişletme konusunda söz verdiklerini" söylediler. İş dünyasından bir kaynak İzvestia'ya, ödemelerin otomotiv ve mühendislik sektörlerindeki ürünlere de uygulanmasının planlandığını söyledi.

2023'ün sonunda ABD Başkanı Joe Biden, yabancı bankaların yaptırım uygulanan kuruluşlarla yapılan işlemlere yardımcı olmaları ve Rus savunma endüstrisine tedarik yapmaları konusunda kısıtlamalara (ikincil yaptırımlar) tabi tutulabileceği yönünde  bir kararname imzalamıştı.

Bunun ardından, bazı Türk bankalarda Ruslara yönelik hizmet koşullarının sıkılaştırıldığı ve Türk lirası da dahil olmak üzere ödeme ve transferlerin yapılmasında zorluklara yol açan yeni bir dalga başladığı haberleri manşetlere taşınmıştı. İzvestiya, şubat ayından bu yana Türk bankalarının turizm, gıda, ilaç, tekstil ve eğitim gibi "yeşil liste"deki mal ve hizmetler için para transferlerine izin verdiğini vurguladı.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde