Profesyonel asker hudutta göreve başladı

Profesyonel asker hudutta göreve başladı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel ordunun güney hududunda göreve başladığını ifade etti.

Profesyonel asker hudutta göreve başladı
16px
24px
28.04.2011 10:49
ABONE OLgoogle

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, NTV'de Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtladı. Bedelli askerlik ve profesyonel orduya yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Gönül, CHP'nin bedelli askerlik önerisinin gerçekçi olmadığını söyledi.

Askerlik konusunun son derece hassas olduğunu belirten Gönül, "Tabi kaynaklar bakımından zengin bir ülke değiliz, en büyük zenginliğimiz insanımız; çok çalışkan bir insanımız var. Çok stratejik bir yerdeyiz ve binin üzerinde hudut karakolumuz var, bazıları 3 bin metrenin üzerinde" dedi.

PROFESYONEL ORDU BAŞLADI

Sözleşmeli erde nereye gelineceğine bakıp bedelli askerlik ve diğer ihtimaller üzerinde duracaklarını dile getiren Gönül, şunları kaydetti:

"Ama staj şeklinde askerlik ya da bedelli konusu çok hassastır. Profesyonel ordu başladı. 6 tümenimiz şu anda Güney hududunda. Bunu sözleşmeli erlerle daha da ileri safhalara götüreceğiz. Sözleşmeli erler Güneydoğu'da şu anda uzman erbaş olarak görev yapıyorlar. Şimdi alacaklarımız sözleşmeli erdirler. Bu durumun gelişmesine göre hem askerlik hem de bedelli durumu ayrı ayrı incelenecektir. Tekrar arz ediyorum kamuoyuna; biz bugün varız yarın yokuz ama devletin binlerce yıllık gelenekleriyle çok oynamamak lazım."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde