Politika yerine fıkra

Politika yerine fıkra

Erdoğan, CHP genel merkezinde Baykal'ı ziyaret etti. Bakan Çiçek'in anlattığı fıkra herkesi güldürdü. Başbakan, "CHP'nin Türk demokrasisi için çok daha güçlü hizmet vereceğine inanıyorum" dedi.

Politika yerine fıkra
16px
24px
11.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni genel merkezine taşınması nedeniyle CHP'ye "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu. Fıkraların anlatıldığı ziyarette iç politikanın sıcak gündemine ilişkin herhangi bir konunun ele alınmadığı açıklandı. Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ortak basın toplantısında, görüşmenin nezaket ziyareti çerçevesinde gerçekleştiğini kaydettiler.

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve AKP Kadın Kolları Başkanı Selma Kavaf ile birlikte dün Baykal'ı ziyaret etti.

Çiçek fıkra anlattı
AKP heyetine, "Üzüm suyu, portakal suyu, havuç suyu. Ne içersiniz?" diye sorulunca Çiçek, şu fıkrayı anlattı:
"Ağanın bir çalışanı sağda solda, kahvede şikâyet edermiş. 'Ağa beni aç bırakıyor' diye. Ağa da bunu duyunca çağırmış, 'Beni şikâyet ediyormuşsun' demiş. 'Ben sana üzüm, kayısı ve erik hoşafı vermiyor muyum?" Çalışan cevap vermiş: 'İyi, ama bunların hiçbirinin içinde et yok.'"
Fıkranın arkasından konuklara acı badem kurabiyesi ikram edildi.

Yemek diyalogları
Çiçek'in, "İyi yere gelmişsiniz. Ankara'nın en iyi Konya tandırını yapan yeri buraya yakın" demesi üzerine CHP'liler, "Aç iseniz yemek ısmarlayalım" önerisinde bulundu. Erdoğan, taze sıkılmış havuç ve portakal suyu karışımı içti ve acı badem kurabiyesi yedi.
Baykal, Erdoğan'a "oval ofis" diye nitelenen MYK salonunu gezdirdi. Baykal, binayı tanıtırken, "Isınmanın iyi olması için güneşe göre konumlandırıldı. Siz de yeni bina inşaatınızda bizim arkadaşlardan bilgi alabilirsiniz" dedi. Erdoğan'ı CHP Genel Merkezi ziyaretinde özel harekât timleri korudu.
Erdoğan, "Ben ve arkadaşlarım CHP'nin yeni hizmet binasında Türk demokrasisi için çok daha güçlü bir hizmet vereceğine inanıyorum" dedi.
Görüşmede Dünya Kupası ve CHP lideri Baykal'ın Şahin'le izlediği Kırkpınar Güreşleri de görüşüldü.

Zidane'a üzüldüler
İki lider, Zidane'ın atılmasına üzüldüklerini belirterek, "Tahrik edilmeseydi kafa atmazdı" görüşünü dile getirdi. Baykal, Kırkpınar'da ağalık sisteminden de yakındı. Ağa seçimine para meselesi dahil olduğu için zaman zaman sorunlar yaşandığını söyleyen Baykal'a Erdoğan da hak verdi ve yeni bir sistemin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

'Aynı istikamete bakıyoruz'

Erdoğan'ı CHP Genel Merkezi'ne gelişinde Genel Başkan Yardımcıları Eşref Erdem ve Mustafa Özyürek, görüşmenin gerçekleştiği 12. katın asansör çıkışında Baykal ve Genel Sekreter Önder Sav karşıladı. Baykal, Erdoğan'ı beklerken basın mensuplarına, "Burada uzun uzun fotoğraf çekin. Daha sonra 'tokalaşmadılar' diye dedikodu yapmayın" diye espri yaptı. Tokalaşma sırasında, "Bu tarafa bakar mısınız?" yönündeki talepler üzerine Baykal, "Tekrarı yok, ona göre. Her iki tarafa baktık" dedi.
Erdoğan da "Aynı istikamete bakıyoruz" diye konuştu. Akıllı bina olarak nitelendirilen binada Erdoğan ve heyeti Baykal'ın makam katına girdikten sonra kapılar otomatik olarak kilitlendi. Sonradan gelen hediye makama alınamadı.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde