"Piyasalardaki dalgalanma geçici"

"Piyasalardaki dalgalanma geçici"

BAŞBAKAN YARDIMCISI ŞENER, PİYASALARDAKİ DALGALANMAYA DIŞ ETKENLERE BAĞLADI.

"Piyasalardaki dalgalanma geçici"
16px
24px
13.05.2006 21:30Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Şener, siyasi partilerin topluma kin ve nefret yerine yapıcı siyasi kültürü vermesi gerektiğini söyledi.

Türk Eczacılar Birliği (TEB) 4.Bölge Adana Eczacı Odası tarafından Bilimsel Eczacılığın 167. yılı ve 14 Mayıs Eczacılık günü nedeniyle düzenlenen "Siyaset ve Toplumda Değişim" konulu konferansa katıldı. Şener, burada yaptığı konuşmaya bir süredir hazırlandığını söylediği mikroplar ve sağlık düşüncelerini açıklayarak başladı. Şener, İspanyolların 1500'lü yıllarda Amerika kıtasına girdiklerinde mikroplar ile inka kabilelerini yok ettiğini, yine portakizlilerin de Güney Amerika'da da astekleri mikroplarla yok ettiğini söyledi. Dünyadaki savaşlarda ölen insanların yüzde 90'ının bulaşıcı hastalıklar sonucu yok olduğunu belirten Şener, "Dolayısıyla mikroplarla barışık yaşamalıyız. Onları çok da önemsememek gerekir. Çünkü bilim adamları mikropları çok önemsediği için yediği her gıdayı mikroskopla kontrol etmeye başlamış." dedi.

Şener, daha sonra küresel ekonomiyi ilişkin değerlendirme yaptı. Küreselleşmenin kaçınılmaz bir vakıa olduğunu savunan Şener, "Yer yüzünde güçlü olanlar, değişimi iyi algılayanlar ve gerçekleştirenlerdir. Sorun küreselleşmeyi ret yada kabul değil. Bunu zaten yaşıyoruz. Sorun bunun zararlarını milimize etmek. Avantajlarından faydalanmalıyız. Dünya üç defa küçüldü. Bunun biricisi Avrupalılar Amerika kıtasını 1492'de keşfetmesiyle dünya büyük boydan orta boya küçüldü. Çünkü gemi ile ulaşım imkanı oldu. Yavuz Sultan Selim'de piri reisin haritasını değerlendirirken dünya bir padişah için çok gelir demiş. Daha sonra 1800-2000 yılları arasında, tren, uçak, telefon ve uzaya gitme gibi elde edilen teknoloji ile dünya küçüldü. 2000'den sonrada dünya minik hale geldi." diye konuştu.

Şener, dünyanın küçük bir köy olduğunu şu örnekle ortaya koydu: "Amerika'nın 400 bin şirket 2005'de muhasebe dosyalarını Hindistan'da yaptırdı. Yine Amerika'nın gece yapılan sağlık laboratuar işlerinin bilgisayar ortamında gündüz daha ucuz olduğu için Avusturalya'ya gönedirilerek burada yapılıyor ve tekrar bilgisayar ortamında elde edilen veriler ile hastalığın teşhis ediliyor. Bu nedenle dünyadaki bu değişimi iyi algılayan kazanacak. Siyasi partilerde toplum kültürünü ve toplumdan alınan vergileri dağıtma gibi iki önemli görevi var. Türkiye'de siyasi partiler topluma kin ve nefret politikaları pompalamamalı. Yine toplumdan alınan vergiler popilist bir şekilde değil, rasyonel dağıtmalı. Her fikirden insanla ilişki kurmalılar. Bir başkasını fikrinden dolayı dışlamamalı. Ülkenin enerjisi içe dönük tartışmamalıyız."

Şener, son günlerdeki piyasalarda yaşanan dalgalanmanın da endişe gerek olmadığını söyledi. Bunun dış ekonomik ve siyasi gelişmelerden kaynaklandığını savunan Şener, şunları söyledi: "Cari açık finanse ediliyor. Çünkü geçen yıl meydana gelen 44 milyar dolarlık yabancı sermayenin 24 milyar doları kalıcı yabancı sermaye. Gelen yabancı sermaye sürekli kaliteli. Bu nedenle cari açık artık sorun olmaz."

Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili soruları da cevaplandırmak istemediğini belirterek, sürekli aynı konuları gündemde tutmanın yanlış olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimine daha 12 ay olduğunu belirten Şener, "Ülke gündemini 12 ay sonra yapılacak bir seçimle meşgul etmek doğru değil." dedi.

Bölgesel kalkınma ajansının ilkinin Adana'da kurulacağı müjdesini veren Şener, bakanlar kurulundan geçen ve Başbakanlığa gönderilen genelge ile Adana-Mersin Bölgesel Kalkınma ajansının örnek olarak kurulacağını kaydetti. 

Adana/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde