Petkim'in satışına ikinci onay

Petkim'in satışına ikinci onay

Danıştay, satıştan sonra şartnamenin de iptal istemini reddetti. Devrin önü açıldı

Petkim'in satışına ikinci onay
16px
24px
19.03.2008 15:21
ABONE OLgoogle

Danıştay, Petkim'in şartnamesinin iptaline yönelik başvuruyu reddetti. İki hafta önce de Danıştay 13. Dairesi, Petkim'in yüzde 51'lik kamu hissesinin blok olarak satışına ilişkin 8 Şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptal istemini oy birliğiyle reddetmişti.

Petrol-İş Sendikası'nın Petkim'in yüzde 51'lik kamu hissesinin blok satış yoluyla özelleştirilmesinin iptaline yönelik açtığı dava esastan sonuçlandı. Danıştay 13. Dairesi, davayı yasal dayanağı bulunmadığı gerekçesiyle reddetmişti.

Temyiz yolu açık

Petkim'in temel hammadde olan naftanın kaynağına sahip veya bu kaynaklara kolay erişebilen yatırımcılara ivedilikle satılmasını gerekliliğinin dikkate alındığı ifade edilen kararda, "Petkim'in yüzde 51'inin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesinin, 4046 sayılı kanunda yer alan özelleştirme ilkelerine, ekonomide verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlamak amacına uygun olduğu anlaşılmıştır" denildi. Daire, yasal dayanağı bulunmayan davanın reddine karar verdi. Davacı Petrol-İş'in bu kararı temyiz etme hakkı bulunuyor. Temyiz istemini Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

TURCAS KAZANMIŞTI

Petkim özelleştirmesi ihalesinde, Ermeni diasporası tarafından desteklendiği belirtilen ve 2 milyar 50 milyon dolarla en yüksek teklifi veren TransCentralAsia OGG devre dışı bırakılmıştı. Petkim İhale Komisyonu, ikinci en yüksek teklifi veren Azeri-Türk ortaklığı Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'nun teklifini Rekabet Kurulu'na sunma kararı almıştı. Rekabet Kurulu onay verdiği taktirde, Petkim'in bu gruba satışı için son karar Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından verilecek. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde