Pepe: Bu çevre kirliliğinin ne anası belli ne de babası

Pepe: Bu çevre kirliliğinin ne anası belli ne de babası

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, sanayicilerin çevre alanına yatırım yapmalarını istedi. Kocaeli'nde yaşanan çevre katliamında da değinen Pepe, şunları söyledi..

Pepe: Bu çevre kirliliğinin ne anası belli ne de babası
16px
24px
31.05.2006 20:38
ABONE OLgoogle

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Kocaeli'ye gelen Bakan Pepe, Kocaeli Sanayi Odası'nın meclis toplantısına katıldı. Burada sanayicilere bir konuşma yapan Pepe, sanayicileri çevre alanına yatırım yapmaya çağırdı. AB sürecinde bu alanda sıkıntı yaşanmaması için şimdiden yatırım yapılmasını isteyen Pepe şöyle konuştu; "Biz sanayicilerimizden çevre ile ilgilenecek bir muhatap, bir sorumlu kişi istiyoruz. Şu anda bize yerli ve yabancı sermayeden yatırım yapmak için 8 ciddi sermaye var. Sanayicilerden özel olarak, çevre sanayisine katılmalarını ve yatırım yapmalarını istiyoruz. Bu alan dikkatleriniz yöneltin. Bu konuyu yatırım yapacak bir alan olarak görün."

Yaklaşık 20 yıldır Kocaeli'de tehlike saçan 3 ton BHC konusuna da değinen Bakan Pepe, bu zehirli atığı bertaraf edecek tesisin Türkiye'de olmadığından dolayı çareyi yurtdışında aradıklarını açıkladı. Pepe sözlerini şöyle sürdürdü; "Bizim burada BHC diye koruma tarımın 3 bin tona yakın atığı var. 20 yıldan fazla bir zamandır cami avlusuna bırakılmış çocuk gibi duruyor. Ne anası belli ne de babası. Mahkemeye gidiyorsunuz biri arsa benim, üstü benim değil diyor. Ciddi bir çıkmazla karşıyayız. Şimdi bunu bertaraf etmemiz lazım. Bertaraf edecek yer yok. İzaydaş'ta üzün süre alır. İzaydaş'ın kapasitesi buna el vermiyor. Bunu yurtdışında bertaraf etmemiz lazım. Bu atıklar nerde bertaraf edilecek yurtdışında. Bu alanla ilgili Almanya'da bir çok firma var sadece atıkları bertaraf ediyor. Gelinen noktada özelikle Marmara bölgesinde ciddi şekilde atık bertaraf tesislerine ihtiyaç var. Bu ihtiyacı karşılamak için çimento fabrikalarının yanan bacalarına bile lisans verdik. Bu tür bir lisansın Türkiye'de bir ilk."

Kocaeli/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde