Pazara 'Avrupa Vergisi' geliyor

Pazara 'Avrupa Vergisi' geliyor

EKMEKTEN PATETASE, SOĞANDAN KONUTA KADAR YÜZLERCE ÜRÜNE AB VERGİSİ GELİYOR.

Pazara 'Avrupa Vergisi' geliyor
16px
24px
08.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye’nin AB’ye tam üye olabilmesi için bu oranların da uyumlu hale getirilmesi gerekiyor... Bu amaçla başta ekmek olmak üzere bazı temel gıda maddeleri ile kritik sağlık ürünleri ve cenaze hizmetlerine uygulanan KDV oranları yükseltilecek. Vergi artışı sonucu yapılacak zamlar, yoksul ve dar gelirli vatandaşın belini bükecek.

YÜZDE 1'DEN 8'E ÇIKACAK

Maliye yetkililerinden edinilen bilgilere göre, AB ülkelerinde geçerli olan KDV oranları ile Türkiye’deki KDV sistemi birbirine uymuyor. Türkiye’de lüks veya temel ihtiyaç maddeleri ayrımı gözetilerek mal ve hizmetlere yüzde 18, yüzde 8 ve yüzde 1’lik üç ayrı KDV dilimi uygulanıyor. AB'de ise ana oran yüzde 15 olmak üzere KDV’de yüzde 25, yüzde 15 ve yüzde 5’lik dilimler var.

Türkiye’nin AB mevzuatına uyum sağlayabilmesi için KDV sistemini tıpkı Avrupa'da olduğu gibi yüzde 25, 15 ve 5’lik oranlara uyarlaması gerekiyor. Bir Maliye yetkilisi, AB mevzuatının KDV’de yüzde 5’lik oranın altına izin vermediğine işaret ederek, ìBizdeki yüzde 1’lik oran ve istisnalar AB’ye uymuyor. Uyum için bu oranların zaman içerisinde mutlaka değiştirilmesi gerekiyor" dedi.

YOKSULLARI VURACAK

KDV’de AB uyumu dar gelirli vatandaşın bütçesine büyük yük getirecek. Çünkü, uyum için yüzde 1’lik listede yer alan ekmek, kan, özürlü arabası ve cenaze hizmetleri gibi kritik ürünlerin KDV’si yüzde 1’den ilk etapta ikinci dilim olan yüzde 8’e yükseltilecek. AB, KDV’de alt sınırı yüzde 5 belirlediği için uyum da sağlanmış olacak. Ancak Hükümet, KDV kanununda değişiklik yaparak yüzde 5’lik yeni bir dilim belirlerse bu durumda temel ürünleri KDV’si yüzde 5’e çekilebilecek. Alt sınırın yüzde 5 veya yüzde 8 olarak belirlenmesi halinde dar gelirli ve yoksul vatandaşın sadece ekmeği değil, temel besin kaynaklarımız arasında yer alan patates, soğan, sarımsak da zamlanacak. Yoksulluk sınırının altında gelirle ailesini geçindirebilmek için adeta savaş veren kitleler için hayat daha da zorlaşacak.

İŞTE AB ZAMMI GÖRECEK ÜRÜNLER

Un, ekmek ve yufka
Kan ve kan ürünleri
Sakat arabası, tekerlekli koltuk ve diğer taşıtlar
Cenaze hizmetleri
Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, darı, çeltik, soya, kuru fasulye, nohut, mercimek
Küçük ve büyükbaş hayvanlar ile et ürünleri (arılar dahil)
Zeytinyağı, patates, kuru soğan, sarmısak, zeytin
Kuru üzüm, incir, kayısı, ceviz, fındık, fıstık, ayçiçeği, kabak çekirdeği, leblebi ve kestane
Meyan kökü, defne yaprağı, sumak, ıhlamur, kekik, adaçayı, mazı, palamut, mahlep, çöven, kimyon, susam, anason, haşhaş tohumu, kendir tohumu, rezene, süpürge ve tohumu, keçiboynuzu, kayısı çekirdeği, kuzu göbeği, şeker pancarı
Pamuk, tiftik, yün ve yapağı
Sığır, at, koyun, kuzu, keçi ve oğlak derisi
Gazete ve dergi
İkinci el otomobil ve diğer motorlu taşıtlar
Finansal kiralama hizmeti
150 metrekareye kadar büyüklükteki konutlar
Kooperatif ve belediyelere yapılan inşaat taahhüt işleri
Toptancı haline giren taze sebze ve meyve
Elektrik üretim, iletim ve dağıtımına ilişkin işletme hakkı devirleri
Asfalt
Suni döllenme için dondurulmuş hayvan spermaları
Hububat, bakliyat, fıstık, soya, şeker pancarı, patates, pamuk gibi ürünlerin sertifikalı tohumlukları
Sertifikalı meyve fidanları
At eti de kasapta satılacak

AB mevzuatına uygun olarak; at ve yaban domuzu da kasaplık hayvan olarak tanımlandı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Türk Gıda Kodeksi'nin 3 tebliğinde yaptığı değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, kırmızı et ve kanatlı etinin tekniğine uygun ve hijyenik ol

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde