'Paşa'dan beklemezdim'

'Paşa'dan beklemezdim'

GENELKURMAY BAŞKANI ÖZKÖK'ÜN AÇIKLAMALARI İÇİN ERDOĞAN'IN YORUMU..

'Paşa'dan beklemezdim'
16px
24px
23.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Danıştay'a yönelik silahlı saldırının ardından, halkın gösterdiği duyarlılığı, "Takdir edici. Ancak bir tek güne, olaya reaksiyon olarak kalmamalı, daimilik kazanmalı" diyerek destekleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e medya aracılığıyla sert tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yakın çevresine "Paşa'dan böyle bir şey beklemiyordum. Neden oldu, anlamadım" dedi.

'Boşuna uğraşıyorlar'
Erdoğan iki gün kaldığı Mısır'da kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yaptı. Türkiye'de her şey iyiye giderken erken seçim yaptırmak için havayı bulandırmak isteyenlerin olduğunu belirten Erdoğan, "Ancak boşuna uğraşıyorlar. Erken seçim yapmayacağız. Cumhurbaşkanlığı seçimi de etkili olmuş olabilir ama yeni cumhurbaşkanını da bu Meclis seçecek" diye konuştu.

Danıştay saldırısının arkasındakileri açığa çıkarmak için gece - gündüz çalıştıklarını, ancak olayı hükümetle bağdaştırmak için yoğun çaba harcandığını kaydeden Erdoğan, kurmaylarına Özkök'ün sert çıkışına bir anlam veremediğini belirterek şunları söyledi:

"Deniz Baykal ve CHP'lilerden böyle şeyler beklenebilir. Zaten sürekli yapıyorlar. Onların derdi hükümeti başarısız göstermek. Her şey iyiye giderken havayı bulandırmaktan başka ellerinde bir şey yok. Bakın, ekonomi ne güzel gidiyordu. Dünyada ve Avrupa'da itibarımız arttı. Bölgede sözü geçer ülke olduk. Ama Paşa'dan böyle bir çıkış beklemiyordum. Diyaloğumuz çok iyiydi, neden oldu, anlamadım. İyi olmadı. Bu sözler başka tarafa çekilebilir. Hükümete karşı olanlar bu sözleri kullanabilir. Keşke olmasaydı. Cenazedeki küçük grupların yaptığı da hoş değildi, yadırgadım. Bir kısım ülke düşmanları sokağa dökülmüş gibiydi."
Olay çözüldükten sonra hükümete yönelik eleştirilerin havada kalacağını dile getiren Erdoğan, "Ancak Türkiye vakit kaybetmiş olacak. Kurumların birbirini gölgelemesi doğru değil. Bu da dışarıda farklı yorumlanıyor" şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan: Fransa önce Cezayirlilere yaptıklarına baksın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Fransızların, kendilerine karşı bağımsızlık savaşı veren Cezayirlilere yönelik politikasını eleştirerek, "Yaptıklarına bakmıyorlar, bize ders vermeye kalkıyorlar" dedi.
Emine Erdoğan, dün askeri müzeyi gezerken kurtuluş mücadelesinde yaşamını yitiren Cezayirlilerin işkence gördüğü yeri de inceledi. Emine Erdoğan'ın, basının alınmadığı "işkencehane" bölümünden ayrılırken gördükleri karşısında etkilendiği gözlendi. Emine Erdoğan, gezi sonrasında müze dinlenme salonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in eşi Mehtap Güler, Kültür Bakanı Atilla Koç'un eşi Şadiye Koç ve Cezayir'in Türkiye Büyükelçisi Ercüment Enç'in eşi Feyha Enç ile Cezayirlilerin uğradığı şiddeti değerlendirdi.
Enç'in 1.5 milyon Cezayirlinin kurtuluş mücadelesinde Fransızlar tarafından öldürüldüğü, bir bölümünün işkenceye uğradığını açıklaması karşısında Erdoğan, "İnsan o aletlere bakmaya dayanamıyor. Yaptıkları ortada. Bunları görmüyorlar da bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar" diye konuştu.

Giyotini incelediler

Başbakan Erdoğan, Cezayir'e 21 yıl aradan sonra başbakan düzeyinde ilk ziyareti yaptı. Bağımsızlık mücadelesi sırasında Fransızlar tarafından katledilen 1.5 milyon Cezayirlinin anısı için yapılmış soykırımı anıtını gezen Erdoğan, Cezayirli savaşçıların idam edildiği giyotini de yakından i

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde