Ortadoğu karıştı

Ortadoğu karıştı

HİZBULLAH 2 İSRAİL ASKERİNİ KAÇIRMASI ÜZERİNE, İSRAİL BİRLİKLERİ LÜBNAN'A GİRDİ.

Ortadoğu karıştı
16px
24px
12.07.2006 13:10
ABONE OLgoogle

İsrail’in Gazze operasyonu sürerken, Lübnan’da üslenen Hizbullah, İsrail sınırına katyuşa roketleri ve havan topları fırlattı. İsrailli bir ordu yetkilisi de Hizbullah gerillalarının, İsrail sınırları içinde düzenledikleri saldırıda 3 İsrailli askerin öldüğünü belirtti. 8 İsrail askeri ve en az 4 İsrailli sivil de yaralandı.

Hizbullah televizyonu, 2 İsrail askerinin de ellerinde olduğunu duyurdu. Hizbullah’ın askeri kanadı İslami Direniş’in, Hizbullah televizyonunda yayımlanan açıklamasında, İsrailli askerlerin, Gazze’deki Filistinlilere destek amacıyla kaçırıldığı ileri sürüldü.

İsrail Savunma Bakanlığı, 2 İsrailli askerin Hizbullah gerillalarınca kaçırıldığını doğruladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kaçırılan İsrailli askerlerin sağ salim teslim edilmesinin, doğrudan Lübnan yönetiminin görevi olduğu bildirildi.

İSRAİL BİRLİKLERİ LÜBNAN’DA
Bu arada İsrail ordu radyosu da, İsrail birliklerinin, kayıp askerlerini aramak için, Lübnan’a girdiklerini duyurdu. İsrail hava saldırısında 2 Lübnanlı sivilin de öldüğü bildirildi.

İsrail ordusu ise, Lübnan sınırındaki çatışmaların artması üzerine, sınır bölgesinde yaşayan İsraillilere, yeraltı sığınaklarına gitmeleri çağrısında bulundu.

OLMERT: MİLİTANLAR AĞIR BEDEL ÖDER
Hizbullah militanlarının 2 İsrail askerini kaçırdığını açıklamasından sonra konuşan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bu günlerin İsrail ve İsrail halkı için zor günler olduğunu belirtti ve “Kararlılığımızı denemek isteyen kişiler var. Başarılı olamayacak ve yaptıklarının ağır bedelini ödeyecekler” dedi.

İsrail Başbakanı, askerlerin kaçırılmasından sonra özel güvenlik kabinesini de toplantıya çağırdı. Kabinenin bugün toplanacağı belirtildi.

GAZZE’DE HAVA SALDIRILARI SÜRÜYOR
İsrail, açıkladığı gibi Gazze operasyonunu da genişletiyor. Gazze’de bir Hamas üyesinin evine düzenlenen İsrail hava saldırısında, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 6 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.

Saldırı sonrası binanın çökmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. İsrail, arananlar listesindeki Hamas liderlerinden Muhammed Deyf’in de yaralılar arasında olduğunu açıkladı.

Hamas’ın askeri kanadının sözcüsü ise, Deyf’in yaralanmadığını, yardımcılarıyla birlikte saldırıdan kurtulduğunu belirtti.

Bu olaydan kısa süre sonra da İsrail hava saldırısında bir araç hedef alındı. Saldırıda 3 kişi yaralandı. Bir başka hava saldırısında 1 Filistinli militan ölürken 2’si de yaralandı.  

İsrail birlikleri operasyon kapsamında Gazze Şeridi’nin merkezine girerken, bölgenin güneyindeki operasyon alanını da genişletti. Son 2 günde ölen Filistinlilerin sayısı 14’e yükseldi.

HANİYE’DEN İSRAİL’E SERT MESAJ
Öte yandan Filistin Başbakanı İsmail Haniye, “Eğer İsrail, Filistinlilerin barış, asalet ve ulusal birlik içinde yaşamasına izin vermeyecekse, kendisi de aynı haklardan yararlanamayacak” dedi.

Haniye, The Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, işgal askerleri ve şiddete karşı kendilerini koruma hakkını, Cenevre Anlaşması’ndan aldıklarını, eğer İsrail ciddi ve adil bir şekilde müzakere etmeye hazırlıkl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde