Önümüzdeki 15 yıla damgasını vuracak sektörler

Önümüzdeki 15 yıla damgasını vuracak sektörler

"Savunma teknolojilerinde şirketler büyüme atağına geçecek... En büyük patlama telekom sektöründe yaşanacak... Türk bilişim firmaları çevre ülkelerin Hindistan'ı olacak. Sanayiciler dershaneciliğe yeni boyut kazandıracak..."

Önümüzdeki 15 yıla damgasını vuracak sektörler
16px
24px
05.08.2006 11:35
ABONE OLgoogle

Bu sözler 2000'li yıllarında başında bilişim sektöründeki hızlı büyümenin yaratacağı mühendis açığı sıkıntısını önceden görerek Hindistan'da mühendis avına çıkan, 2001 krizinde birçok beyaz yakalının işsiz kalacağını öngörerek "Anadolu İş Ortaklığı" projesini yaratan ve işsiz kalan 3 bin kişiye Anadolu'da iş bulan, yine ihtiyacı önceden görerek ABD'deki Türk yöneticileri ülkeye geri getiren Data Expert Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunkaya'ya ait.

Data Expert, Türkiye'nin en büyük insan kaynakları şirketlerinden... Diğer bir deyimle 

Türkiye'nin dev gruplarının beyin avcısı...

Türkiye'de yerli yabancı firmaların yüzde 80'ine danışmanlık hizmeti veriyor. Bilgi bankasında 400 bin aday var. Günde yaklaşık 100 bin kişi Data Expert'e CV bırakıyor. Bilgi bankasında kayıtlı adayların yüzde 15'i yönetici statüsündeki kişilerden oluşuyor. Yüzde 95'i ise üniversite mezunu. Türkiye'de yatırım yapmaya karar veren yabancı firmalar da Data Expert'in kapısını çalıyor.

"Bu nedenle bizim pazarı iyi koklayıp, doğru öngörüler yaparak her türlü gelişmeye önceden hazırlıklı olmamız gerekiyor. Nerede nasıl bir gelişme var. Hangi sektörler büyüyecek? Büyümenin tetikleyicisi ne olacak? Sürekli araştırıyoruz. Hem yurtdışında hem de yurtiçinde yöneticilerle konuşup, yazışıyoruz. Ülkelerin planlama yöneticileri ile bağlantı kuruyoruz. Tüm bunların neticesinde de hangi sektörlere yoğunlaşmamız ve ne tür adımlar atmamız gerektiğine karar veriyoruz..." diyen Altunkaya bugünlerde önümüzdeki 15 yıla damgasını vuracak sektörleri tespit etmekle meşgul. İşte Altunkaya'nın not defterinden önümüzdeki

15 yıla damgasını vuracak sektörler...

 

TELEKOMÜNİKASYON

Gelecek 15 yıl içinde yeni oyuncularla ciddi bir büyüme trendi içine girecek. Bunun ilk adımları şimdiden atıldı. Bu sektörde büyük şirketler olduğu gibi taşeron firmalar da gelişiyor. Telekom sektöründe en planda olan hep GSM firmalarıydı. Ama önümüzdeki 15 yılda sektör daha farklı bir tablo çizecek. Alternatif telekom operatörleri büyük atılım içine girecek. Şu anda atılım planlarını oluşturan firmalar, palazlanacak. Sektör hem kadro hem de ciro olarak büyüyecek.

 

BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİ SEKTÖRÜ

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde