Önce hisseler, sonra ödeme

Önce hisseler, sonra ödeme

Türk Telekom Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, Telekom'daki önceliklerini Avea'daki hisse alımının tamamlanması ve 6.5 milyar dolarlık özelleştirme bedelinden kalan paranın...

Önce hisseler, sonra ödeme
16px
24px
19.05.2006 10:41
ABONE OLgoogle

Türk Telekom Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany Telekom'daki önceliklerini Avea'daki hisse alımının tamamlanması ve 6.5 milyar dolarlık özelleştirme bedelinden kalan paranın peşin ödemesinin yapılması olarak sıraladı. "2 hafta içinde Avea'- daki Telecom Italia hisselerinin alımı tamamlanır" diyen Doany, hedeflerinin Telekom'un yurtdışında yatırım yapabileceği noktalara odaklanmak olduğunu kaydetti. Doany, kendilerine yapılan eleştirilerden gelecek stratejilerine kadar tüm konuları  değerlendirdi:

Bizim hedefimiz özelleştirmeden sonraki süreçte açıkladığımız gibi Türk Telekom'u sadece Türkiye'de değil bölgede bir güç haline getirmek. Tüm planlarımızı bu amaçla yapıyoruz. Arnavutluk'taki proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Mehmet Ekinalan Arnavutluk projemizi yürütüyor. Bu ülke dışında Balkanlar'da bir ülkede daha Türk Telekom olarak yatırım yapma imkanlarını araştırıyoruz. Planlar henüz netleşmediği için birşey söyleyemiyorum.

Avea'da Telecom Italia'nın yüzde 40 hissesi bulunuyor. Telekom'un özelleştirme ihalesi öncesinde bu hisseleri almak için Telecom Italia ile opsiyon anlaşması yapmıştık. Biz kendi adımıza tüm adımları attık ve alım için hazırız. Mayıs ayı sonuna kadar hisse alımı kesinleşecek. Kamu tarafı bunu uygun bulmazsa hisseleri alan taraf Saudi Oger olacak.

Avea hisselerinin alımı Türk Telekom'a olumlu olarak yansıyacağı kesin. Dünyadaki France Telecom, Deutsche Telecom ya da Telecom Italia gibi devlerin hepsinin hem mobil hem sabit hat hizmeti bulunuyor. Bu Telekom'un değerini arttıracaktır.

Sabah

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde