Obama para akıtacak

Obama para akıtacak

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yönelik reform ve ekonomik kalkınma paketini açıkladı

Obama para akıtacak
16px
24px
20.05.2011 09:01
ABONE OLgoogle

ABD Başkanı Barack Obama Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki isyanların ardından bölgeye yönelik kapsamlı bir reform ve ekonomik kalkınma planı hazırladıklarını açıkladı.

Obama, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı Ortadoğu politikasına ilişkin konuşmasında “Tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız. ABD’nin Tunus’taki bir sokak satıcısının onuruna bir diktatörün çiğ gücünden daha önem verdiğini gösterme şansını yakaladık” dedi.

ABD’nin diplomasisinde yeni bir sayfa açtığını söyleyen Obama, Suriye, Libya, İran, Irak, Yemen ve Bahreyn’e değindi. Tüm bölgede reform ve demokrasiye geçiş sürecini destekleyeceklerini ifade eden Obama, sivil toplumla, bilgi teknolojileri ve sosyal ağlar yoluyla iletişim kuracaklarını söyledi.

Ekonomik kalkınma planına Tunus ve Mısır’dan başlayacaklarını açıklayan Obama, Dünya Bankası ve IMF’nin gelecek haftaki G8 zirvesinde bir plan sunacağını duyurdu. Mısır’ın 1 milyar dolarlık borcunun silineceğini ve 1 milyar dolar mali yardım verileceğini de söyleyen Obama, ayrıca Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Doğu Avrupa’da yapıldığı gibi Tunus ve Mısır’da yatırım için girişim fonlarının yaratılacağını açıkladı. Obama, ABD’nin bölgede “Ticaret ve Yatırım Ortaklık Girişimini” başlatacağını ve AB ile bu konuda çalışacaklarını söyledi.

Esad’a sert mesaj

Suriye’yi şiddet olayları yüzünden sert dille eleştiren ve getirdikleri yaptırımları savunan Obama, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a yönelik “ya demokrasiye geçişi yönet ya da yoldan çekil” mesajını verdi. Obama zamanın Libya lideri Muammer Kaddafi’nin aleyhine çalıştığını Kaddafi’nin artık ülkesi üzerinde kontrole sahip olmadığını belirtti. Bahreyn hükümetine muhalefetle diyaloğa girmesi çağrısı da yapan Obama, İran’ın karışıklıktan faydalanmaya çalıştığını vurguladı. Obama, Usame bin Ladin’in ölümünden önce bile Ortadoğu halkının çoğunun El Kaide’nin gündemini “çıkmaz sokak” olarak gördüğünü vurguladı.

‘1967 sınırları temel alınmalı’

Ortadoğu barış sürecine de değinen Obama, statükonun sürdürülemez olduğunu İsrail’in cesur adımlar atması gerektiğini ifade etti. Görüşmelerin iki devletle sonuçlanması gerektiğini belirten Obama, “İsrail ve Filistin’in sınırları 1967 sınırları temelinde ve karşılıklı karar verilen takaslarla oluşturulmalı” dedi. Obama ayrıca Filistin’in bağımsız bir devlet olarak tanınma konusunu eylülde Birleşmiş Milletler’e taşımasının bir sonuç getirmeyeceğini ifade ederek “Filistinliler İsrail’in var olma hakkını redederek bağımsızlıklarına hiçbir zaman kavuşamaz” diye konuştu. İlk defa bir ABD Başkanı’nın 1967 sınırlarını gündeme getirdiğine dikkat çekilirken İsrail yönetimi Obama’nın yaklaşımına tepki gösterdi.

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde