Nükleer enerjide rekabet kızışıyor

Nükleer enerjide rekabet kızışıyor

ABD'li General Electrics (GE) ile Japon Hitachi şirketleri nükleer enerji alanında işbirliğini güçlendiriyor.

Nükleer enerjide rekabet kızışıyor
16px
24px
13.11.2006 15:21
ABONE OLgoogle

İki şirket, uluslararası rekabetin sertleştiği nükleer enerji pazarında güçlerini korumak amacıyla yaptıkları anlaşmayla, Japonya ve ABD'de ortak yatırımlara gitme kararı aldı.

Büyüyen küresel enerji talebinin yeni nükleer santraller inşasını körükleyeceğini hesaplayan GE ve Hitachi, bu alanda ortak iş görmeyi hedefliyor.

Ayrıntıları henüz açıklanmayan anlaşmaya göre, iki şirket, ABD'de hisselerinin yüzde 60'ı GE'ye yüzde 40'ı Hitachi'ye, Japonya'da da hisselerinin yüzde 80'i Hitachi'ye yüzde 20'si GE'ye ait olacak ortak yatırımlar kuracak.

GE ile Hitachi arasındaki anlaşma, sektördeki rakiplerinin son hamlelerine karşılık vermek amacını taşıyor. Dünyanın en büyük nükleer santral yapımcısı Fransız Areva'nın geçen ay Japon Mitsubishi Heavy Industries ile ittifaka girmesi, Japon Toshiba'nın da 4,2 milyar dolara İngiliz nükleer santral üreticisi Westinghouse'ın kontrol hisselerini satın alması, büyüyen nükleer enerji pazarındaki rekabeti kızıştırmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde