Murdoch'ta TGRT'ye talip

Murdoch'ta TGRT'ye talip

ÖREN TGRT'DE PAZARLIKLARI HIZLANDIRDI. TALİPLİLER ARASINA MURDOCH'TA VAR

Murdoch'ta TGRT'ye talip
16px
24px
09.09.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Enver Ören'in uzun süredir üzerine satikk levhası astığı TGRT'nin başına adeta talih kuşu kondu. Herkes Ahmet Ertegün aracılığıyla sadece Estee Lauder'in TGRT için tek ciddi alıa olarak ortaya çıküğını düşünürken, meğer kanalın iki sürpriz taliplisi daha varmış.

Bir süre önce Digiturk ihalesi için Türkiye'ye gelen ancak satışın iptalinin ardından Türkiye macerasında zaman kaybeden Rupert Murdoch'a ait News Corp'un yöneticileri, ÖrenTe görüştü. News Corp'un hemen ardından Torunlar Gıda'nın sahibi Mehmet ve Aziz Torun da Enver Ören'in kapısını çaldı. Estee Lauder ile uzun süredir pazarlık aşamasında olan ancak bir türlü yol alamayan Enver Ören de bu ilgiden bir hayli memnun. Kanal için yapılan görüşmelerde fiyatın 100 milyon doların üzerinde olduğu konuşuluyor. Murdoch'ın Türkiye'ye ilgisi uzun zamandır biliniyordu. Ancak Torunlar Gıda anlaşılan o ki medya dünyasının yeni patronu olmayı ciddi ciddi kafasına koymuş durumda. Torunlar Gıda'nın Star'ın sürpriz taliplisi olduğunu yine bu köşeden ilk ben duyurmuştum. Torunlar'ın TGRT'ye de bakması bu işte ne kadar ciddi olduklarının kanıtı olsa gerek.

Torunlar Gıda hatırlayacaksınız 1.5 ay önce Telsim'den TMSF'ye geçen Zintirlikuyu'daki araziyi Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin'in elinden kapıvermişti. 15 dönümlük araziye 45 trilyon lira para saymıştı.

Dünyanın en etkin medya patronu Murdoch ise son dönemde internet dünyasına merak sarması ile dikkati çekiyor. Son l yıl içinde üç internet şirketi satın alıp 2 milyar dolar para döktü. Yani sektörde yeniden satin alacak yer arıyor. Son olarak internet şirketi IGN'i 650 milyon dolar ödeyerek portföyüne dahil etti. Spor içerikli Scout Media internet yaymasını ve popüler internet sitesi MySpace.com'un sahibi Intermix'i de geçen ay 1.3 milyar dolar ödeyerek satin almıştı. Kaliforniya merkezli IGN'in 28 milyon kullanıcısı bulunuyor. Ağırlıklı olarak erkeklerin ilgi gösterdiği sitenin içeriği spor, oyun ve filmden oluşuyor. IGN bundan böyle News Corp'un Fox Interactive Media biriminin bir parçası olacak. Bu arada Murdoch'ın bir de internet arama motoru almak için harekete geçtiği belirtiliyor. Bu şirketin büyük olasılıkla Blinkx olacağı konuşuluyor.

Avustralyalı işadamı Rupert Murdoch 40 milyar dolar değerindeki News Corp adlı medya imparatorluğunun kurucusu ve en büyük hissedarı. Nevvs Corp'un yıllık cirosu ise 20 milyar dolar. Kişisel serveti 7 milyar dolara ulaşan 73 yaşındaki Murdoch, Forbes dergisinin 2005 yılı en zenginler listesinde 49'uncu sırada yer alıyor. Medya patronu News Corp aracılığıyla, The Times ve The Sun gibi dev gazetelerin de olduğu dünya çapında 200 gazete ve 35 televizyon kanalını yönetiyor. Bu sayede Murdoch, her gün televizyonları aracılığıyla 600 milyon, gazeteleriyle de 6 milyon kişiye ulaşabilen bir gücün sahibi olarak karşımıza çıkıyor.
Kozmetik dünyasının kraliçesi olarak bilinen Estee Lauder ise geçtiğimiz Nisan ayında 95 yaşında ölmüştü.

Estee Lauder'in 2004 yılındaki net satış rakamı 5.79 milyar dolara, kazancı ise 342 milyon dolara ulaşmıştı. 118 ülkede faaliyet gösteren kozmetik devinin dünya çapında 22 bin çalışanı var. Şirketin başında ise şu an Estee'nin oğlu yer alıyor.

Bakalım TGRT'de ipi kim göğüsleyecek? Bu rekabet Star'ın satışını nasıl etkileyecek? Bekleyip göreceğiz.

Türk medyası neden bu kadar revaçta?
Bunun cevabını en kolay herhalde uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley'in Türk medya sektörünü mercek altına alan 64 sayfalık çok ayrıntılı raporundan okuyabiliriz. Rapora göre Türk ekonomisi 10 yılda çok hızlı büyüyecek. Ancak en hızlı büyüyecek sektör ise reklam olacak. Çünkü Türk reklam sektörü dünyanın en az doymuş (kapa

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde