Mimarlardan Unakıtan'a arazi uyarısı

Mimarlardan Unakıtan'a arazi uyarısı

TMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Gökçe, Hazine arazilerinin satışının 2. emre kadar durdurulması yönündeki Bakanlık Genelgesi'nin arkasında rant kavgası olduğunu, satışların tamamen durdurulması gerektiğini söyledi

Mimarlardan Unakıtan'a arazi uyarısı
16px
24px
04.06.2006 12:54Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanlığı, imarsız Hazine arazilerinin satışını ikinci bir emre kadar durdururken, TMMOB Şehir Plancıları Odası, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı hazine arazilerinin satışından vazgeçilmesi konusunda uyardı. TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Buğra Gökçe, Hazine arazilerinin satışının durdurulması yönündeki Maliye Bakanlığı Genelgesi'nin arkasında farklı hesapların olduğunu ileri sürdü. Gökçe, hazırladığı raporda, kamu arazilerinin planlanıp satılmasıyla planlanmadan önce satılması arasındaki tek farkın, plan sonrası oluşacak rantın kamu elinde kalması olduğunu vurguladı.

Spekülasyon yapılıyor

Rapora göre, genelge ile arsa-arazi spekülasyonu ortaya çıkarken, Hazine arazileri üzerinde rant alanları ve toprak zenginleri oluşturulacak. Maliye Bakanlığı daha çok para kazanacak ancak birçok yer elden çıkacak. Böylece, okul ve yeşil alan olacak yerler elden çıkmış olacak. Raporda, imarsız Hazine arazilerinin rant kapısı olarak görüldüğünün altı çizilerek, 'Hazine arazilerinin imar planları yapıldıktan sonra satılması, gerçek planlama çalışmaları yerine arsa-arazi spekülasyonlarını beraberinde getirecektir' denildi.

Birçok yer elden çıkacak

Raporda, genelgenin birçok açıdan kentlerin, kasabaların, taşınmaz kültür varlıklarının ve doğanın yararına sonuç doğurmayacağına işaret edilerek, 'Maliye Bakanı’nın amacı daha çok plan yaptıktan sonra rantla satmak. Ancak daha çok para kazanacağız derseniz bir miktar karşılığında birçok yer elden çıkacak' denildi.

Kamunun elinde bulunan Hazine arazilerinin önemli bir kısmının, yüksek eğimli, taşlık vb. yerleşime açılmayacak nitelikte olduğu belirtilerek, 'Bu alanların satış yoluyla bireysel mülkiyete konu edilmesi, buralarda mülkiyet hakkı olan yeni yatırımcıların normalde yerleşilmeyecek alanların kullanım açılması yönündeki baskı ve taleplerini gündeme getirmektedir' ifadesi kullanıldı.

Rant baskısı

Raporda, Maliye Bakanlığı’nın yatırımcının imarsızken alıp, plan yapılmasını sağlayarak, yüksek rant elde etmesiyle bir arsa-arazi spekülasyonu ortaya çıkaracağı ifade edilerek, şöyle denildi:

'Kentsel toprakların rant baskısı ve spekülasyonlar altında elden çıkması ve kentlilerin yaşam kalitesini arttıracak sosyal donatıların hayata geçmemesini de beraberinde getiren bu vahim süreç, kentlerin çevresinde iltimas geçilmiş ve kamusal altyapı yatırımlarının da getirilmesi anlamında yerel yönetimlere emrivaki yaratmış korunaklı sitelerde gözleneceği gibi, yapılaşmamış ancak Hazine arazileri üzerindeki 'yüzen rant' üzerinden yaratılan toprak zenginlerinden de okunabilecektir.'

Mehtap Gökdemir/Tercüman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde