Milli Piyango için tekliflere erteleme

Milli Piyango için tekliflere erteleme

Yabancı şirketlerin ilgi göstermesi beklendiği için teklifler 2009'un başında alınacak

Milli Piyango için tekliflere erteleme
16px
24px
01.10.2008 10:27
ABONE OLgoogle

Milli Piyango'nun Ekim ayının ortasında başlayacak olan ihale sürecinde, yabancı şirketlerin ilgi göstermesi beklendiği için teklifler 2009'un başında alınacak.

Hasılatın yüzde 17'sinin 10 yıl süreyle özel sektöre devri öngörülen ihalede, şirketler mevcut tutar ile 2.5 milyar YTL'lik hasılat için yarışacaklar. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Milli Piyango özelleştirmesinin başlaması için son aşamaya geldi. Başbakanlığa henüz gönderilmemiş olan yönetmeliğin bayramdan sonra Resmi Gazete'de yayımlanacağı bildirildi.

Yönetmelikte özelleştirmenin ardından, işletme hakkının devredileceği şirketin çalışma esasları belirlenecek.

Milli Piyango'da özel sektöre devir süresi 10 yıl olacak. Özelleştirme, bir imtiyaz sözleşmesi niteliği taşıyacak. Piyango hasılatının yüzde 80'i ikramiye ve vergi olarak dağıtılıyor.

Bu nedenle hasılatın yüzde 20'si işleticide kaldığı ve bunun yüzde 3'ü de Milli Piyango İdaresi'ne aktarılacağı için özelleştirme ihalesinde yüzde 17'lik bölüm yeni işleticiye aktarılacak. Bunun karşılığında sabit bir bedel alınacak. İhalede bu bedel üzerinden yarışma yapılacak. Milli Piyango'nun 2007 yılı hasılatı yaklaşık 1,5 milyar YTL olmuştu. Bunun yüzde 17'si 255 milyon YTL'ye karşılık geliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde