Migros'un satışı tamamlandı

Migros'un satışı tamamlandı

Koç CEO'su Bulgurlu, Migros'un satışını büyük bir başarıyla tamamladıklarını açıkladı

Migros'un satışı tamamlandı
16px
24px
30.05.2008 19:35
ABONE OLgoogle

Koç Holding Üst Yöneticisi Bülent Bulgurlu, içinde bulunulan global dalgalanma ve belirsizlik ortamında dahi Koç Holding'in daha önce öngördüğü zaman zarfında ve tatmin edici bir bedel karşılığında Migros'un satışını tamamlamalarının, kendileri için büyük bir başarı olduğunu bildirdi.

Koç Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, holdingin 13 Şubat 2008 tarihinde imzaladığı satış anlaşması doğrultusunda, Migros'taki yüzde 50,83 nispetindeki Koç Holding hissesinin 30 Mayıs 2008 itibariyle BC Partners'ın kontrolündeki Moonlight Capital S.A. şirketine satışını başarıyla tamamladığı belirtildi.
Açıklamaya göre, söz konusu anlaşmanın imza tarihinde 20 milyon YTL alan Koç Holding, Migros tarafından ödenen nakit temettü 54 milyon YTL düşüldükten sonraki bakiye 1.904 milyon YTL'yi de bugün almış oldu.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, içinde bulunulan global dalgalanma ve belirsizlik ortamında dahi Koç Holding'in daha önce öngördüğü zaman zarfında ve tatmin edici bir bedel karşılığında Migros'un satışını tamamlamalarının, kendileri için büyük bir başarı olduğunu; bu satışın yabancı yatırımcıların Türkiye piyasalarına ve potansiyeline olan güveninin de önemli bir göstergesi olarak addedilebileceğini vurguladı.

Bulgurlu, Migros hisse satışının tamamlanmasıyla birlikte Koç Holding'in net nakit pozisyonunun önemli derecede güçlendirdiğini ve odaklandıkları dört ana sektörde yapacakları yeni yatırımlarla Türkiye'de ve dünyada büyümeye hızla devam edeceklerini kaydetti.

Bulgurlu, son yıllarda yaptıkları güçlü şirket alım ve satışları sonrası izlemekte oldukları odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda hem daha karlı hem de piyasa dalgalanmalarına karşı çok daha güçlü bir portföy yapısına ulaştıklarını ve bundan böyle de ana hedeflerinin, karlılıklarındaki istikrarlı artış ile paydaşlarına en yüksek katma değeri yaratmak olduğunu dile getirdi.

Türkiye ekonomisine olan inançlarının çok yüksek olduğunu belirten Bülent Bulgurlu, Türkiye'deki yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini vurgularken; bu kapsamda, enerji alanında önemli yatırımlara imza atacaklarını, bankacılıkta şube ağlarını genişletmeye yönelik yatırımlarına hız verdiklerini; otomotivde ise Türkiye'yi her geçen gün daha güçlü bir küresel üretim ve ihracat merkezi haline getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Bulgurlu, Koç Holding'in global piyasalarda da lider bir oyuncu olarak başarılarını küresel bazda devam ettirmeyi amaçladığını ve bu kapsamda özellikle dayanıklı tüketim sektöründe yatırımlarına devam edeceklerini ifade ederek, tüketici elektroniğinde 2007 yılında hisselerinin tümünü satın alarak yüzde 100 Türk şirketi haline getirdikleri Grundig'e yaptıkları yatırımların olumlu sonuçlarının önümüzdeki dönemde gerek karlılıklarına gerekse uluslararası arenadaki bilinirliklerine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde