Metrekaresi üç YTL'ye Laraport

Metrekaresi üç YTL'ye Laraport

ANTALYA LARA'DA 40 MİLYON YTL'LİK ARAZİ 10.5 MİLYON YTL'YE LİMAK'TA KALDI.

Metrekaresi üç YTL'ye Laraport
16px
24px
29.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kamuoyunda tepki toplayan Antalya Lara Plajındaki 3 bin 500 dönümlük Larapark ihalesini Limak 10 milyon 550 bin YTL ile kazandı. Emlakçıların 35-40 milyon YTL değer biçtiği arazinin metrekaresi sadece 3 YTL'ye geldi.

Antalya Kemerağzı Muratpaşa Beldesi Lara Plajı mevkiinde yer alan 3 bin 500 dönümlük parsel, Kültür Turizm Bakanlığı tarafından Limak İnşaat'a verildi. Haftalardır "Antalya'nın ciğerleri sökülüyor" diyerek tepki gösteren projede IC Grubu'na bağlı Antbel ile yarışan Limak İnşaat ihaleyi 10 milyon 550 bin YTL'lik teklifi ile kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm yatırımı için yeterli görülen firmalarla arazi tahsisi için dün müzakere yaptı. 5 ayrı alanın tahsisinin yapıldığı müzakerenin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı  Ahmet Kara yaptı.

Kara, turizm yatırımcılarına tahsis edilecek kamu arazilerinin resmi gazete ve diğer gazetelerde ilan edildiğini hatırlatarak, firmaların tahsis taleplerine ilişkin başvurularının değerlendirildiğini söyledi. Kara, söz konusu yatırım alanları için, sosyal ve teknik altyapıya en fazla katkıyı sağlayan girişimcileri, müzakere sonucu belirleyeceklerini ifade etti. Daha sonra yatırım ve işletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, müzakere sürecini başlattı. Uzun zamandır tartışmalara neden olan Antalya Lara Plajı mevkiindeki Larapark projesi için, Limak Grubu ve IC Antbel yarıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda yapılan ve 2.5 saat nefes nefese geçen 5 ihalede devlet toplam 36 milyon 400 bin YTL kazandı. Açık artırma sonucunda şirketler arazileri 49 yıllığına kullanma hakkını aldı. Bu firmalar Maliye Bakanlığı'na da bu süre boyunca, araziler üzerinde kurulacak tesislerin cirosundan da her yıl pay verecek. Limak "Çevreyi kirletmeyeceğiz. Disneyland gibi uluslararası eğlence parkı yapılacak" diye güvence verdi.

DİSNEYLAND GELİYOR
Son ihale Lara'da "Temalı Park" olarak bilinen arazi için gerçekleşti. İhaleye katılan iki firmadan IC Antbel Yatırım AŞ (İbrahim Çeçen Holding), Bankadan teminat mektubunun aslını getirmediği için ihale 1 saat gecikmeyle başladı. Tek başına ihaleye girilemediği için Limak Şirketi yöneticileri de rakibini bekledi. 4 milyon 750 bin YTL ile Çeçen holding firmasının ilk fiyatı verdiği ihale kıran kırana geçti. 200 bin YTL'lik artırımlarla süren ihale sonucunda gülen taraf, 10 milyon 550 bin YTL bedel ile Limak firması oldu. Proje için 300 milyon dolarlık yatırım şartı bulunuyor. Limak İnşaat'ın kazandığı 3 bin 500 dönümlük arazi üzerine yapılacak Temalı Park'ta kapalı inşaat yapılabilecek arazi 72 bin metrekare. Çevredeki emlakçıların "35-40 milyon YTL eder" dediği bu proje için ihalede çıkan 10 milyon 550 bin YTL'lik fiyat çok az bulundu. Bu hesaba göre Limak arazinin metrekaresini sadece 3 YTL'ye almış oldu.

Muhafız Alayı inşaatı davalık olmuştu

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı inşaatında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle, Nihat Özdemir'in firması Limak'ın bazı yöneticilerinin de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında dava açılmıştı. 24 Mart 2004'te açılan davada Limak'ın toplam 1 milyon 21 bin 281 YTL haksız kazanç sağladığı ileri sürülmüştü. Dava Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nde halen devam ediyor. 

Hayal projesi yapacağız

LİMAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, 3 bin 500 dönümlük arazi üzerine 'Hayal Projesi' kuracaklarını, projede Singapur'daki gibi kapalı akvaryum, Dubai'deki gibi kapalı kayak pisti ve su parkları bulunacağını söyledi. İhale sonrası SABAH'ın sorularını yanıtlayan Bacaksız, fiyatı 'optimum bir rakam' olarak yorumladı. "Biz burayı satın almıyoruz, 49 yıllığına kiralıyoruz. Fiyat daha fazl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde