Merrill Lynch'in piyasa beklentisi

Merrill Lynch'in piyasa beklentisi

Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre, 6 aylık öngörülerini açıkladı..

Merrill Lynch'in piyasa beklentisi
16px
24px
24.06.2008 16:30
ABONE OLgoogle

Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre, Merkez Bankası'nın bu sene sonuna kadar 75 baz puan daha faiz artıracağını öngördüklerini söyledi.

Bu yıl da Türkiye'ye para girişinin devam edeceğini belirten Cinemre, "Bu sene gelmesi gereken para, ilk 6 aydaki trendine göre devam ederse 40 milyar dolar civarında'' dedi.

Cinemre, ''12. Yıllık Dünya Varlık Raporu''nun açıklanması amacıyla düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin Türkiye ekonomisi ile ilgili öngörülere ilişkin sorularını cevaplandırdı. Türkiye'deki piyasaların performansının dünyadaki para otoritelerinin yılın geri kalan 6 ayında bu işi nasıl çözeceklerine bağlı olduğunu belirten Cinemre, en sağlıklı varsayımın önümüzdeki 3 ila 6 ay içinde çok önemli bir değişikliğin yaşanmayacağı yönünde olduğunu kaydetti.

Kubilay Cinemre, Türkiye Merkez Bankası'nın zaten bir faiz artışına girmiş durumda olduğunu belirterek, "Bu sene sonuna kadar beklentimiz, Merkez Bankasının 75 baz puan daha faiz artırması'' dedi.

Türkiye'deki siyasi belirsizliğin piyasalara etkilerine ilişkin bir soru üzerine ise Cinemre, politik öngörülebilirliğin piyasanın performansını artıracağını, ancak, Türkiye'nin geleceği konusunda karamsar olmadığını ifade etti. Kubilay Cinemre, Türkiye'ye bu yıl ne kadar para gireceği sorusu üzerine de, şöyle konuştu:

''Bu yıl da tabi para girecek. Ancak geçmiş senelere göre bu rakam daha düşük olacaktır. Bu, zaten dünyada olan bir şey. Bu sene gelmesi gereken para, ilk 6 aydaki trendine göre devam ederse 40 milyar dolar civarında''

DÜNYA VARLIK RAPORU: "YÜKSEK VARLIKLI BİREYLERİN VARLIKLARI 40.7 TRİLYON DOLARA YÜKSELDİ"

Merrill Lynch ve Capgemini tarafından yayınlanan 12. Yıllık Dünya Raporu'na göre yüksek varlıklı bireylerin toplam varlıkları gelişen ekonomilerde artan piyasa değerinin etkisiyle 2007 yılında yüzde 9.4 oranında artarak, 40.7 trilyon dolara ulaştı. Söz konusu kategoride bulunan dünya vatandaşlarının sayısı ise, 2007 yılında yüzde 6 oranında artıp 10.1 milyon olurken, ultra yüksek varlıklı bireylerin yüzde 8.8'lik bir artış kaydedildi. Raporda Yüksek varlıklı bireylerin ortalama varlık düzeylerinin 4 milyon doların, ultra varlıklı bireylerin her birinin varlık değerlerinin ise 30 milyon doların üstünde olduğu kaydedildi.

Raporda, varlık artışının GSMH'ladaki büyüme ve piyasa değeri artışlarına bağlı olduğuna işaret edilirken, En fazla yüksek varlıklı birey artışının Hindistan, Çin ve Brezilya'da kaydedildiği aktarılıyor.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde